Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Místo citátu
    Gott ist tot.
                                                    Nietzsche
    Nietzsche und Gott sind tot.
                                                    Gott

Ohlédnutí (A týden uplynul), 7. 10.

* Psychiatr Matis, kterého vyhodili kvůli vytýkali neprofesionální diagnóze Grety T. „na dálku“, se brání – o své nemoci mluvila jak ona osobně, tak její rodiče na Wikipedii. * Nová strana na politické scéně ještě pořádně nezačala, ale už ji někteří zesměšňují a vědí, jak dopadne – Trojkolka je stejně ubohé jako motýle (Babišovi se také do voleb smáli). * Skoro pět tisíc lidí už podepsalo kanadský manifest, v němž se zavazují, že kvůli „klimatické krizi“ nebudou mít žádné děti – slogan „Žádná budoucnost, žádné děti“ zní spíše jako „Žádný rozum, žádná budoucnost“! * Tyto záběry si pusťte a pak jděte demonstrovat za ochranu klimatu – a zkuste pochopit, co to je příroda. * Na počátku kariéry byla Vl. Chramostová stejně jako P. Kohout nadšená svazačka a prorežimní herečka, po 1968 podepsala spolupráci – proč to odpustíme jenom jí? *
Podzim je fuj! (Editorial), 7. 10.

Už jsem dlouho nepsal o autě. Připomnělo mi to marné hledání bájného bistra v lese na Kudlově u Zlína. Pokusil jsem se tam dojet, ale urval bych spodek, a to jsem si nebyl jistý, jestli jedu správně. Nikde žádná cedule, nic. Všechny weby jen tupě opakují slogan „Nejztracenější bistro v lese, kam vede jen polňačka“. Bistro se ke všemu jmenuje Kudlov, i když neformální název by mu slušel líp. Na mobilu jsem nenašel nic, ani otvírací dobu, která je pátek až neděle. V polovině kamenité pěšiny jsem toho měl naštěstí plné zuby a na prvním místě jsem auto otočil a už mě tam nikdo neuvidí.
    Bubnování o kryt motoru mi připomnělo bolest nových aut s plastovými nárazníky a letmo uchycenými blatníky. Chová se to jinak než klasické a jinak upevněné nárazníky a plechové části kolem. Tam, kde dřív plech nárazu odolal, až pak se zdeformoval a spíše už nevrátil do původní polohy, ten plastový při malých rychlostech zapruží a vrátí se, až při větších se deformuje nevratně. A právě to zapružení je špatně.
    Spodkem nárazníku zachytíte, když najedete k vyššímu chodníku, najíždíte na vyvýšený nájezd, popř. z něj sjíždíte, parkování na trávě mimo vozovku. Nárazník je sice plastový a pružný, ale plechy blatníků už ne. Ty nezapruží, když jimi nárazník cukne, prostě se posunou v úchytech o milimetry dozadu, popř. lehce zdeformují. Totéž udělá plastový kryt motoru, jakmile jím zachytnete, napře se do uchycení k blatníkům a je to.
    Všímám si parkujících aut a vidím nestejné škvíry mezi blatníky a kapotou či blatníky a dveřmi. Vlastně o nic nejde, záležitost je převážně kosmetická. Akorát prakticky, bez větší demontáže a srovnání, nemožná. Nárazník je nutno demontovat i při výměně trysek ostřikovače světlometů či mlhovek. Inu, pokrok nezastavíš...
    Byl jsem v Praze, kvůli zubům. Jeden se musí nahradit, ale místo můstku se použije něco jako jednostranný můstek. Čekal jsem menší výdaj než při klasickém můstku, ale kdeže. Skoro osm tisíc!!! Levnější varianta byl kov potažený porcelánem, ještě levnější nic. Mám potřebu honit parádu? Nemám, ale kvůli tomu mám vypadat jako větší debil než jindy? Mám stejně zuby křivé, protože se mi do huby všech 32 vešlo jen s obtížemi, ale na rovnátka už je pozdě.
    Vinné setkání se nekonalo, bylo málo zájemců. Místo něj jsem šel na Dobešku, kde hráli ochotníci v čele s kamarádem MM komédu Manželský poker. Žasl jsem, jak se do role elegána nevěrníka vpravil a s chutí si jí užíval. I jsem překousl, že spolek se jmenuje Pirátské divadlo, neb většina Piráty podporuje.
    V Praze jsem ještě navštívil loď s technologickou výstavou, ale bylo to spíše pro děti. Ve virtuální realitě jsem projel horskou dráhu a měl toho plné zuby, z rogala jsem málem spadl ještě před vzletem, ale nebylo to důvod ke smutku – mládenec, který zařízení obsluhoval, potvrdil, že pokaždé za letu spadne.
    Letos léto skončilo rychle, přesah do září jsem nevyužil kvůli překládání, a pak kvůli počasí. Řeknu vám, že bych uvítal, kdyby oteplování bylo lokální, namísto globálního. I bych za to Gretu pochválil, kdyby to plamenně požadovala. Prostě je hnusně a bude hnusně až do jara. To pro mě začíná už koncem ledna, léto je od dubna a v červenci začíná podzim. Ve čtvrtek jsem nevylezl skoro celý den ven, pršelo a pršelo, v sobotu podobně. V neděli jsem se pustil do opravu plotu, přes který lezlo nějaké dvounohé hovado a pochroumalo ho.
    Foto: na malém obrázku je nevšední pilotův zážitek; Praha – fotomontáž ochotnického spolku, vpravo je hlavní dvojice v podání profíků; zážitkový park zvenku, model černé díry a pochybný důvod pohybu kamenů; grunt – hlídání psa si každý představuje jinak: to není sníh, to byl polštář, kachna před pečením (krk naplněný nádivkou jsem musel ohnout), upečená; podzim je doba pálení – bojuju s klimatem, homeopaticky (léčba podobného podobným), tedy vypouštěním CO2.
Zmatek (Meditorial), 7. 10.

Poprvé jsem vazby „odviset od“ zaslechl někdy v dětství, z nahrávek V+W. Tuto vazbu z meziválečné lingvisté odsuzují jako germanismus (hängen von), spíše poruštělý (zaviseť it) germanismus a kvůli dvojímu „od“ nepřijatelný. Jak k tomu proboha přišla dýchavičná profička B. Kroužková z ČT?
    Půl dne jsem poslouchal na ČRo zprávu o nově nalezené, půlstoletí staré nahrávce policisty, který byl první na místě smrti Jana Masaryka. Jeho líčení se liší od oficiálního – to bylo všechno, co nám další profíci řekli. Jak se liší, na to si musíte najít patřičný pořad.
    ČT24 tvrdí, že Vl. Chramostová po roce 1968 nesměla točit filmy a hrát v televizi – od roku 1969 do roku 1972, kdy přišel zákaz, natočila osm filmů!
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání