Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Potřebujeme vůdce (Rozjímání), 2. 10.

Na začátku jsem četl:
Jsme uprostřed rozpadu klimatu a vy mluvíte jen o penězích a pohádkách o věčném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete sem přijít a říkat, že děláte dost, když potřebná politika ani řešení stále nejsou v dohledu. Dnes se tu nedozvíme žádné řešení ani plány. Protože skutečná čísla jsou příliš nepříjemná. A vy stále nejste dost zralí, abyste to řekli tak, jak to skutečně je. Jak se opovažujete předstírat, že se to vyřeší jako obvykle jen pomocí byznysu a nějakých technických řešení?
    Pak jsem někde jinde četl:
Před pár dny jsem napsal takovou krátkou úvahu o Gretě Thunberg. Tedy úvaha nebyla primárně o ní, ale hlavně o našem strachu a šíleném odporu ke změnám, které nás nutí se sebou vnitřně pracovat a růst. Já za tím vším naříkáním a útočením, že to není možné, vnímám jeden podstatný fakt – hlubokou nedůvěru v sebe i svět a silný pocit osobní bezvýznamnosti a bezmoci, který si pak dotyčný rozhořčený projektuje do Grety nebo kohokoli jiného, kdo se snaží vybočit z řady.
    Nato jsem četl kdesi:
Pro mocné stárnoucí muže je to jako existenciální hrozba z pekel, když přijde mladá holka, odmítá hrát podle jejich pravidel a odmítá stoupnout si do kouta, kam ji posílají. Greta jim leze na nervy, protože se za svoje chování vůbec nehodlá omlouvat, jak by chtěli. Dělá přesný opak toho, k čemu byly ženy celá staletí vychovávány. Neomlouvá se, neprosí o slovo, prostě bouchne do stolu a řekne: NE! Jděte do prdele! Na nějaké okolky už nemáme čas! Vidět takhle mladou a tak mocnou ženu, to musí těmhle chlapíkům způsobovat existenciální krizi. A čeho se oni bojí nejvíc, je představa, že takových holek je víc. A ono jich JE víc. Toho se bojí – a právem.
    Potřebujeme opravdu vůdce?
    Reakce na Gretin projev jsou zoufale binární, resp. se na ně takto pohlíží – asi jako u Babiše: lze být pouze a jedině pro, jinak jste automaticky proti a nikdo vás neposlouchá. Jste ocejchováni jako někdo, kdo nechápe, že Greta má odvahu nám otevřít oči, ale my se bojíme toho, co uvidíme, proto ji zesměšňujeme. Nikomu není divné, že by nás měla vést - a musím to zopakovat – šestnáctiletá nezralá nezkušená nekompetentní dívka, nota bene v pubertě, kdy tělem a hlavně mozkem cloumají hormony a následně emoce.
    To nekritičtí adoranti klimatu a Grety opravdu myslí vážně, že to, co ona tvrdí, má být impulzem ke změně? Ke změně, o které nikdo netuší, jak má vypadat a kam by ve skutečnosti vedla. To všichni zapomněli na komunistické experimenty v Sovětském svazu, kde dvě obrovské řeky měly zavlažit obrovské plochy neúrodné půdy, ale místo bohaté úrody zmizelo málem zmizelo sladkovodní Aralské jezero, kdysi čtvrté největší na světě? Jakou jistotu máme o odhadech jiných renomovaných vědců o nápravě dnešního klimatu?
    Kde jsou autoři prognóz z druhé poloviny minulého století, tzv. Římského klubu? Těžko někoho přesvědčí jejich naprosto mylné prognózy staré cca 50 let o tom, že dnešní jsou přesnější. Nabubřelost a sebedůležitost řady lidí je houževnatější než klimatické změny.

    Potřebujeme opravdu takové vůdce?
    Šestnáctiletá dívka, zpěvačka či nedostudovaný psycholog nám rozhodně nijak nepomůžou – stejně bychom mohli poslouchat fotbalistu, včelaře a egyptologa či kohokoli. Proč je souhlas a podpora automaticky dobrá? a nesouhlas – zde nazývaná vztekem, strachem – je dobrý? Jediné, co chci, je, aby se smělo diskutovat ve vícehodnotové logice, ne pouze ano-ne. Mezi nic nedělat a dělat cokoli, hlavně aby to vypadalo, je velký prostor pro rozumné zhodnocení možností a vyhlídek. Je, resp. měl by být.

Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání