Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Něco je špatně (Otázka), 1. 10.

Ztrácíme čas znásilňováním jazyka. Řešíme korektní vyjadřování, přechylování, generické maskulinum, poukazujeme na jiném jazyky, kde ten problém nemají, aniž bychom znali dobře jejich i náš. Žádný jazyk není přírodní vědou, hledání pravdy je tedy pouze ideologizování. A protože nejde o vědu, může kdejaký jouda hlásat pod praporem aktivismu cokoli.
    Jazyk je založen na logice, která není matematická (formální), kde i nuzák boháči roven jest, ale tzv. občanské (dané každodenním užíváním). Ne nadarmo jsou Pravidla českého pravopisu závazná pouze pro základní školy, jinak jsou jen doporučením. Leč ani otcové-zakladatelé lingvistiky netušili, že kdejaký samouk znalostmi a citem (jazykovým, nejen) nepolíbený si doporučení vyloží jako právo lůzy. Na matematiku nemají, tak se serou do jazyka.
    Takoví Cikáni (dnes Romové) byli původně nepřizpůsobiví, ale posléze začali být nepřizpůsobení. Prý to první je definitiva, to druhé jen přechodný stav. Zajímavé je, že lokalita, v níž se postupně obě entity často setkávají, je jednoznačně vyloučená, nikoli vylučovaná (s nadějí na zvrat). Tímto prizmatem se podívejte na ukázku jazykové korektnosti, která proběhla v době, kdy většina národa neměla o přechylování a abolici ani tušení.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání