Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Poplach a fakta (Poznámka), 27. 9.

Na probíhajícím jednání OSN zaznělo, že podle zprávy IPCC hladiny moří nyní stoupají o 3,6 milimetru ročně, což je 2x tolik než v minulém století. Hladina světových oceánů stoupne do konce tohoto století o jeden metr, zatímco během celého 20. století to bylo 15 centimetrů.
Fakta:
  • a) I kdyby vzestup začal 1. 1. 2001, činilo by to za sto let 36 cm, nikoli 100 cm, jak tvrdí zpráva.
  • b) Podle amerických vědců je nevyhnutelné, že za 100 až 200 let se hladina oceánů zvedne nejméně o metr, jiné předpovědi hovoří o tom, že do konce tohoto století hladiny stoupnou o 30 až 90 centimetrů (předpověď z roku 2015).
  • c) Podle nových studií může být v roce 2100 o více než dva metry výš. Dosavadní odhady se držely mezi 7 až 178 centimetry (květen 2019).
  • d) V posledním, eemském interglaciálu před 130 až 115 tisíci lety byly v Evropě teploty o 3 až 4 stupně vyšší než v současnosti, teploty vyšší než současné přetrvávaly v té době po několik tisíc let. Současné časové měřítko vzestupu teplot jsou desítky let a prognózy nepřekračují sto let. Čtyřicet nebo devadesát let teplot o 2 až 4 stupňů C vyšších nemůže způsobit stejné tání ledovců jako tisíce let stejně vysokých teplot (2008).
    Poté, co jsem tento text dal na FB, se objevily dva ohlasy. V jednom jsem byl vyzván k citování zdrojů. U fakt, nikoli u poplašné zprávy. Nedal jsem je tam záměrně. Ti, kdo adorují klimatické změny a boj s nimi, kašlou na fakta. Mají ta svá, která z logiky věci nemohou být potěšující, neb by nebylo proti čemu bojovat. Kromě dotaz „tání ledovce hladina moře“ snad svede i 16leté dítě, jak je vidět.
    Druhá reakce upozornila, že rychlost růstu se může měnit, takže ten metr na konci století není nic divného. Samozřejmě může, ale proč to není ve zprávě? A co v ní vlastně je? Proč nebyl ve zprávách zdroj?
    To jsou jen detaily – hlavní je, že neexistuje konsistentní znalost toho, co se vlastně děje. Informace v bodě d) pocházejí z odborné publikace. Každý si ji může přečíst, ale skoro nikdo to neudělá. Proč taky – jako indicie k varování před plašením veřejnosti stačí ta informace. Měla by stačit...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání