Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Všechny vy trpící ženy (Glosa), 18. 9.

které po nocích potlačujete vzlyky nebo pláčete naplno a ráno ždímáte polštáře do vany, protože trpíte pod knutou –OVÁ, vzmužte se – pardon vzchopte se. Staletý útlak nutící vás být majetkem muže, mít ukradenou identitu, přijít o část své osobnosti, není nepřekonatelný. Už nebudete muset si tajně pod peřinou říkat „nejsem Nováková, jsem Novák“, popř. „nejsem Jirků, jsem Jirků“ (no, to se moc nepovedlo). Žádný zákon vás nenutí se podřizovat. Týká se to pouze formy zápisu na úřední listinu.
    To není stejné! Paní úředně zapsané jako Nováková ani nikdy nikdo dosud nebránil, aby o sobě hovořila, podepisovala se, natož se naplno a svobodně cítila – jako paní Novák! Máte svůj osud v rukou. Jen si musíte vybrat vzor pro skloňování, to povinné je, i když ne ze zákona. „S paní Novákem“ se asi nespokojíte, „s paní Novákou“ to taky nezní a s nesklonným „s paní Novák“ budete za blbky. Ale jen v české kotlině, většina světa neskloňuje, takže jí to je fuck. Ta vám porozumí a nesklonit se před –ová to gramatické neskloňování přímo vyžaduje.
    Úplně svobodné stejně nebudete, v českém jazykovém prostředí budete za exoty. Přechylovací okovy svrhnete jedině tak, že si změníte státní občanství, tam máte na nepřechylování i jakýsi nárok. Národnost vám bohužel zůstane, ale tento zaostalý přívěšek jistě také brzo zmizí.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání