Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Čelíme největší migrační vlně v historii, a pokud otevřeme protipovodňové dveře, žádná evropská vláda nepřežije déle než šest měsíců. Doporučujeme jim, aby naši trpělivost nepokoušeli.
S. Soylu, turecký ministr vnitra

Ohlédnutí (A týden uplynul), 16. 9.

* Jourová se stala pouhou místopředsedkyní EK a všichni jsou „hluboce“ zklamaní, že máme na víc – opravdu? Posty jsou nárokovatelné: * Myslel jsem si, že je to fotomontáž, ale není. Nissan raději než aby jel na autosalón do Frankfurtu, představil svoje nové auto někde na poli ve Francii. Do Frankfurtu nepřijelo ani 23 dalších velkých automobilek. Ne * Dalším nesmyslem po micelární vodě je molekulární vodík, nejsilnější známý antioxidant – marketingový název pro H2, klasickou molekulu vodíku, je trhák! * V roce 2008 bylo v USA 2300000 vězňů, v současnosti jich měsíčně přibývá víc než 1000 – nic z toho nedělám, je to zajímavé. * Ksosi řekl, že „s dojezdem 300-400 km je e-auto opravdu kandidát na náhradu normálního auta.“ – a co tankování každých 300-400 km? * Podle ÚOOÚ existuje přes 19 tisíc správců kamerových systémů, jeden jich mívá víc, každý více kamer – kolik jejich na přejezdech? *
Konec překladu (Meditorial), 16. 9.

Třetí týden intenzivního překládání. Dokázal jsem až na výjimky držet normu sedmi knižních stran denně, takže jsem byl v klidu. Co do kvality moc ne, takže mám den vyhrazený na závěrečnou redakci, protože během doby se překlad tříbil. Uvědomil jsem si naplno až teď, v čem vlastně spočívá překlad – tedy umělecké literatury, nikoli textů technických, odborných atd. Platí pro to úplně stejný princip jako pro překlad básní – tam se používá výraz přebásnění. Epická rovina se nemění, zbytek ano. Je úplně jedno, jaký je správný překlad nějakého slova, podstatné je, aby nálada, emoce a jednání postav bylo co nejpodobnější. Originál je třeba brát jako jeden velký idiom. 
    Pro (nejen) češtinu z toho plyne, že nás ve škole naprosto špatně učí např. synonyma, protože „podobnost“ významu slov není nikde definovaná. Vrátím se k tomu samostatně, malá ukázka: pro mluvení jinak než normálním tónem a intenzitou máme křičet, řvát, ječet, pištět, kvílet, brblat, mumlat, bručet, burácet atd. Jako nejvhodnější je to první, Němci milují to poslední... Kolikrát jste v poslední době četli, že někdo zaburácel?
    Nic jsem jiného neudělal
    V pátek se mi nedařilo. Den předtím jsem poslal na GD text bez obrázku, v pátek ráno jsem to napravil, nic, v článku nebyl správný odkaz, opravil jsem ho a poslal, nic, v odkazu jsem zaměnil rok a měsíc, poslal, nic, odeslaný obrázek se jmenoval jinak... Má vůbec život smysl?
    Ušetřil jsem 13 až 18 tisíc. Přestal mi hrát zesilovač, žádný výstup nevystupoval. Obešel jsem bazary, inzeráty a obchody. Našel jsem úžasného 12 let starého referenčního Denona, původní cena 130 tisíc, nyní 18. Našel jsem vyšší model svého Pioneera, s lepší výbavou, nový za 12 tisíc. Babo raď – Denon nedělal aktualizaci firmwaru, takže nové verze kodeků prostorového zvuku neměl. Lákal mě Dolby Atmos na Denonu, ale neuměl Dolby Master Audio, v němž mám řadu filmů. Než jsem se utrápil rozhodováním, zkusil jsem tovární reset a hle – mráčky se rozplynuly a slunce září zplna hrdla. Je rozhodnuto (ale trocha lítosti ve mě přece jen zůstala).
    Kultura se odehrála v sobotu v Kyjově, kde hrála cimbálka Majstra Hrbáče, a v neděli odpoledne, kdy jsme s DD zajeli do Strážnice na rockový festival na náměstí. Začal neplánovaně jihoafrickým kytaristou G. Clarkem, sólový výstup. Nedoporučuji, ale ve skupině se poslouchat dá. Následovala brněnská bluesová squadra Band of Heysek, ti byli dobří, po nich skvělý band W. Bartoše a na závěr nenápaditá americká diva W. Jackson. Ona byla typickou ukázkou myšlení neznalých dovozců, kteří si myslí, že co Američan, ještě lépe černoch, to hudební superstar. Takových máme sami plno, a lepších.
Foto: Kyjov – Majster Hrbáč and his boys; Strážnice – G. Clark, Heysek, Bartošův band a W. Jackson.
Další snůška všeználků (Meditorial), 16. 9.

Začalo to zasvěcenou informací o nebezpečí kouření v autě. Manipulace s cigaretou od nahmatání a vyndání přes vložení do úst po zapálení prý zabere 12 sekund, tj. 166 m při 50 km/h. Jen tomu televiznímu znalci uniklo, že po celou tu dobu na ni není třeba civět.
    Tuším že na Primě říkali, že dva jejich moderátoři slaví návrat na CNN. Obě stanice se dohodly na spolupráci, vznikne Prima CNN. Jaksi mi uniká, kdo se tam může vrátit, když tam ještě nikdo nebyl?
    Další ukázka profesionality našich moderátorů a reportérů z ČT24 se objevila v pátek. Udýchaným nemodulovaným hlasem sypala mladá adeptka perly jako „chránit se šikaně“, její kolega zopakoval nesmrtelné klišé o boji s nemocí na vyšší úrovni. Jakýsi golfista měl v 38 letech „svůj debut, přestože bojoval s rakovinou své ženy“. Patrně ji utloukl patrem (tu nemoc).
    Zastavení stíhání Babiše je těžkou ranou pro jeho zaslepené odpůrce. Teď plácají cosi o nedůvěryhodné justici, ale kdyby Babiše pohnala před soud, byla by rázem důvěryhodná až až. Jinak řečeno - objektivní rozhodnutí je pouze to, které vyhovuje nám.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání