Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Něco se děje (Bankovnictví), 13. 9.

Tento rok zaznamenal velké manévry na poli nabídek bank. Tak velké, že stojí za pozornost. Protože nejsem finanční expert, bude můj pohled možná bankově amatérský, ale logicky věcný.
    Po dlouhých letech nízkého úročení běžných a spořicích účtů začaly banky tuším loni houfně nabízet lepší podmínky. K vlaštovkám jako Air Bank se postupně přidávaly další a já, protože nemám rád termínované vklady (které ostatně silně zaostaly co do úroků), jsem postupně do portfolia doplnil cca osm bank. Samozřejmě nejsem všude aktivní, ani nemám všude kartu. Jenže zatímco dřív jsem měnil aktivní banku za jinou jednou dvakrát za rok, letos se to začalo zrychlovat až neuvěřitelně.
    Banky totiž tak pružně mění podmínky a úročení, že mám dojem, že bych potřeboval denní předpověď úročení. Třeba Moneta ještě v srpnu nabízela spořicí účet 2 %, teď už tuším jenom 1,2 %. Reiffeisen také stáhla krovky a její bájná 3 % jsou dost náročná a jen půl roku, pak 1 %. Richee u Banky Credital klesl z 2 na 1,5 %, Air Bank šla taky dolů, jiné nulují pohyblivou složku atd. Pohled na už nenabízené produkty je tristní – tolik jich je.
    Pestrý je také způsob, jakým banka o změně podmínek informuje. Navíc ne každá dává informace včas nebo vůbec. Pročítat podmínky málokoho baví. Takže do konce roku je perspektivní Banka Credital s 2 % (kromě Richeeho), pochlapila se Expo Banka (2 % na termínovaný vklad už na šest měsíců, jejích 1,6 % na běžný účet je luxusní) a Hello Bank (1,5 %).
    Toto víření není jen tak, ale na to, co se chystá, nemám ani tip. Záludnosti akciového trhu ukazuje obrázek mého opatrného portfolia (čtyři fondy s různými riziky, čím větší, tím méně v něm je) s pár desítkami tisíc korun. O skoku (týkal se všech akcií) loni v listopadu samozřejmě nevím, ale ani za rok jsem ztrátu nedohonil. A to investuju měsíčně 500 korun v duchu i malé investice vynášejí, takže ztráta je ještě větší – 25 %.     Aktualizace: včera ještě nabízený termínovaný vklad 2 % od šesti měsíců už není, akce měla běžet do konce září!!!
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání