Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Čtěte pozorně, ale ne titulky (Komentář), 10. 9.

Vydavatel Deníku N obhajoval minulý týden lživý titulek Žalobce zastavil stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo tím, že titulek sice pravdivý nebyl, ale článek ano, s roztomilým dovětkem v duchu ponaučení žákům základní školy musíte číst celý článek či tam to bylo jasně vysvětlené. Neboli se nic nestalo. Tento argument pak šéfredaktor rozvinul do obsáhlého článku Proč jsme museli napsat o zlomu v kauze Čapí hnízdo, v němž Deník N získal křídla až andělské objektivity a Husova boje za pravdu (i kdybychom nechtěli, naše poslání nám nedalo jinou možnost).
Jen na okraj: Deník N se posléze případu obšírně věnoval, jako kdyby chtěl dokázat, že opravdu jednal jen v zájmu pravdy a objektivity. Dokonce tak, že článek Co říkají čísla: Státní zástupci zastaví stíhání v jednom případu z padesáti se snažil z dvou procent zastavených případů udělat málem událost první ceny v loterii. Tam je šance vyhrát typicky jedna ku desítkám milionů, nikoli pohádkových jedna ku dvěma! Není pravda, že „čistě z pohledu statistiky měl premiér Andrej Babiš štěstí“. To je křeč.
    A náhoda tomu chtěla, že úplně jiné médium šláplo také do měkkého. Echo24 uveřejnilo článek o tom, že se Atlantický a Indický oceán nesmíchají, titulek byl také nesmlouvavý: Střet dvou oceánů. Proč se jejich voda nemísí?. Nebojte se, milé děti, mísí. Jen si musíte pohádku poslechnout do konce, jinak vás zase někdo napálí. Dovíte se, že: "Tvrzení, že by se vody nemísily, je nesmyslné, proces ale trvá delší dobu a není od pohledu rozpoznatelný."
    A jsme doma. Titulek prodává, článek informuje. A co asi zaplatí vydávání?
    Na FB se kolem toho rozvinula malebná debata, v níž kdosi napsal, že ten úkaz máme i u nás. Sázava se vlévá do Vltavy a je jasně patrná hranice i za soutokem. Nejspíš i poté, co se Vltava vleje do Labe. Odsud pak i s dělicím pruhem putuje do Atlantického oceánu, až narazí na Indický. To by bylo, aby pruh nevydržel. Takže za všechno může Sázava...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání