Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Být ‚odborníkem‘ na gender problematiku je jako být specialistou na menstruaci na chlapecké škole.
J. Foldyna poslanec (ČSSD)

Ohlédnutí (A týden uplynul), 9. 9.

* Nikde jsem nenašel, proč že kamion v Uhříněvsi stál na přejezdu přes dvě minuty, aniž si toho kdokoli z ČD všiml – kamery sledují každý náš prd, co kdyby dělaly něco užitečnějšího? * Prudce narostl počet Čechů anglicky píšících statusy na FB – netuším, proč to dělají, prostě je nečtu, ale ne kvůli angličtině (zpravidla je google-like). * Kdo pije denně limonády s umělými sladidly, zemře v mladém či středním věku 3x pravděpodobněji než u slazených cukrem – inu zdraví máme jen jedno. * Jeden švédský profesor navrhuje konzumovat mrtvoly lidí, aby se dosáhlo snížení emisí – my už jsme začali: jíme utopence. * Genderová lingvistka J.Valdrová tvrdí, že přechylování je symbolické ponížení žen – a ženy, jimž to nevadí, obviňuje ze konjukturalismu. * Maďarské povstání v roce 1956 bylo krvavé, ale nikoli až po zásahu Koněva – šlo o občanskou válku a vyřizování si účtů. * Záběry z britského parlamentu ukázaly, jak vypadá údajná britská zdvořilost v praxi - kdyby to takto vypadalo u nás, to by bylo keců: jak jsou na vyspělém západě kultivovaní... * Ostatně to bylo keců, jak Mayová neví, co brexitem - nový borec je na tom úplně stejně, takže de facto hůř. *
Narozeniny (Editorial), 9. 9.

V pondělí jsem se podruhé narodil. Jeda do Kyjova, u letiště se zpoza protijedoucího busu vynořil spěchající debil a přes plnou čáru se řítil na mě. Bylo po dešti, nějaké razantní brzdění jsem neriskoval. Uhnul jsem na stranu, bus také, ale nic moc jsme nezískali. Jak se to auto prosmeklo mezi námi, nevím. O dva kilometry dál se zprava na kruháč přihrnula ženská od Vlkoše, sledoval jsem ji, protože se nedívala doleva. Nepodívala se vůbec. 
    Celý týden jsem pilně překládal, takže ven jsem se moc nedostal. Malá ukázka rozdílnosti kultur:
Rakousko je velice zastavěná země, všude je něco, nikde není nic. Hned si všiml, že tam nejsou kozy. Je to nápadné, protože všude bují tráva. Je zvláštní, že tyto Evropany nenapadnou ani ty nejjednodušší myšlenky. Asi jsou tak moderní a bohatí, že úplně zapomněli na výhody koz. To je dvojnásobně dobré: nebude mít žádnou konkurenci. Přitom mají obavy, že jim vezmeme práci, ale kozy tu nikdo nechová. Osmdesát milionů Němců a skoro žádné kozy. Kdyby si jednu kozu vzalo jenom deset Němců, byl by to obrovský trh, který rozhodně stojí za to.
    V pátek čtvrtek začala kultura. Zajel jsem do Uh. Hradiště, kde v Redutě hrálo trio O. Kabrny, v programu se mluvilo o hammondkách. Nebyl to ony, ale podobný elektrofonický nástroj zvaný Martenotovy vlny. Jistá podoba s hammondkami tu je, některé rejstříky jsou podobné, ale tvorba tónu je na jiném principu. Zajímavé je, že se vyráběl kusově, na zakázku, a už řadu let ne. Kabrna si dal dohromady jeden kus a je na něj tak pyšný, že na můj dotaz, čím se to liší od hammondek, reagoval nepříjemně. Tak jsem si to našel a udělejte to taky.
    Veselí v pohybu je týdenní podnik ve Veselí nad Moravou plný akcí, aktivit a hudby. V pátek večer jsem v dešti vyjel do Veselí, kde nepršelo, na koncert skupiny Circus brothers hrající balkánskou hudbu, nádhera.
    V sobotu přijela DD, chtěli jsme původně jet zase do Veselí na punk a metal, ale jednak pršelo, jednak ukázky na Youtube nebyly slibné. Místo toho jsme zašli navštívit kamarády a náramně jsme si užili večer bez mobilů (DD svůj zapomněla). Krásně jsme vzpomínali na řadu věcí a dohadovali se, bez toho, aby to někdo rozsekl mobilem. Ani jinak témata po celý víkend neurčoval mobil a to, co kdo kde zase řekl nebo napsal.
    Neděle byla opět deštivá, takže výlet do Hradiště, tentokrát na Slavnosti vína a památek byl ohrožený, ale protože jsem DD stejně vezl na vlak, jeli jsme. Tradiční dopolední koncert klezmerové kapely Mamalör z Ostravy nebyl venku, ale v knihovně sídlící v bývalé synagoze. Ve srovnání s předchozími roky hráli méně „klezmerově“, doufám, že tento trend opustí. Mezitím přestalo pršet, i zašli jsme se podívat na jarmark a Bendeho. Bohužel na úžasnou Bohemia Rhapsody, kterou loni vstřihl s Grajcarem nedošlo, hraje s novou cimbálkou. Aspoň rozehnal mraky.
    Po návratu jsem sebral síly a ještě něco přeložil. Tento týden pokračuju, a tím to budu mít za sebou. Nejvyšší čas sklízet ovoce, hrozny už taky volají.
    Foto: na malé fotce je moucha zabitá jedem ve spreji na mouchy. Proč to dělají, netuším. Uh. Hradiště – Kabrnovo trio a Martenotovy vlny zblízka, Mamalör, Bende a originální hodiny. Veselí nad Moravou – romantické veselské náměstí a Circus brothers.
Česká malomyslnost (Meditorial), 9. 9.

Titulek je špatně, ale článek je správně, hájil se Deník N za pondělní úlet o zastavení stíhání Babiše. Druhého září v titulku stálo: „Žalobce zastavil stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo“. Myslím, že vydavatel dobře ví, že titulek prodává, a obsah je až po něm.
    Podobná nejapnost postihla film V. Marhoula Nabarvené ptáče. S rozkoší naše média omílal blábol o masovém opouštění projekce na festivalu v Cannes. Odešlo několik málo lidí (10-20), pro krutosti na plátně. S ohledem na to, že film skoro jistě z našich kritiků neviděl, šlo pouze o českou malost – čecháčkovství.
    Po několikaminutové debatě na ČT24 se redaktor a host shodli, že jisté přirovnání není stoprocentní. Stačilo se podívat na definici přirovnání – to opravdu není ekvivalence. Jenže s tím mají naše média problém. Neumějí poznat podstatu přirovnání.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání