Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Vrchol bordelářství je, když si uložíte fotku s náhodným jménem „qwfyilecvicfbwiaef“, a počítač se zeptá, jestli má už existující soubor přepsat.
M. Dvořák, FB

Ohlédnutí (A týden uplynul), 26. 8.

* Změna hesla a telefonního čísla bude od 10. září u Hello bank (asi i jinde) možná pouze úředně potvrzeným dopisem nebo osobně – prý jde o direktivu EU, ale to nic neulehčí. * Jakou máte vy nebo někdo známý cenu zjistíte snadno, ale pozor na výsledek – moje partnerka je 2x dražší než já¨jsem boháč!!! * Na vrácení se spalniček do populace nemá vinu tažení proti očkování, ale neočkování – neboli ne média a prosťáčci, ale státní správa. * Německo ve velkém objednává jódové tablety proti ozáření, jehož se bojí nejen z Ruska, ale i od nás – co si objednáme my? * Místo investic do umělé inteligence a jejího adorování by se mělo něco udělat – s tou přirozenou!!! * Muzeum SNP získalo první oběť do sbírky a stalo se mauzoleem – prý to není pozdě, ale "akurát" (pozdě). * Logika je prý humanitární předmět a do matematiky nepatří – někdo asi nemá ani maturitu z češtiny. * Je možné, aby ve skupině překladatelů na FB někdo nejen neznal význam slova nepočetný? – dokonce ho ani "nemohl" najít? * Podle Wikipedie je na rozdíl od čtení psaného textu při poslechu podcastu zapojen další smysl – jenže jeden zase vypojen (zrak), takže plichta. *
Poslední koupání (Editorial), 2. 9.

Od pondělka pokračuje tvrdý režim na překladu, v nouzi jsem se obrátil na FB, skupinu překladatelů, ale akorát jsem na to doplatil časem. Je neuvěřitelné, jak se tato komunita staví k jazyku. „Já používám“ je nejčastější odpověď na žádost o pomoc. K tomu spousta samolibých nán, ignorantů, co zásadně citují z oficiální Příručky to, co si (skoro) každý umí najít, lidí nerozlišujících jazyk odborný a obecný, nedouků, co nedokážou udělat jednoduchý závěr... Jestli toto je současná překladatelská generace, tak nazdar. Připomíná mi to skupinu překladatelů filmových titulků – tou nekompetencí a samolibostí.
    Samozřejmě udělá také řadu chyb, už proto, že není čas na hledání každé hnidy. Autor, renomovaný, místy píše jak prase, když se po stránce diskuse tří žen objeví věta začínající „ona“, jsem v prdeli – která? Nejhorší je pocit marnosti z toho, že pak přijde nějaká samolibá rychlokvaška a použije na překlad jediná dvě pravidla, která zná: krátké věty a neopakovat slova. Tím rozbije pracně budovanou koncepci. Nejhorší je, že v tiráži se jména těch kurvičů neobjevují. Mám pokoru vůči textu na základě vlastního zážitku, když jsem opravil v jedné fantasy Miláška na Miláčka – obě písmena sídli vedle sebe, jasný překlep. Bohužel ne.
    Za celý týden jsem vypil dva půllitříky retsiny (Lídl měl akci), dva pohárky burčáku a jeden vína, protože i pouhé jídlo ve mně vyvolá spánek a padaní rukou do klávesnice.
    Víkend jsem musel také zredukovat. Otevřené sklepy a vinařství jsem oželel i kvůli cenám, stejně bych tam dlouho nepobyl. Nakonec jsme s DD podnikli výlet na kolech do Zarazic, kde v krajním domě byl burčákový večer. Vzali jsme to z Bzence polní cyklostezkou, ale místy jsem trnul, abych nepíchl, byla dost kamenitá. Ve Veselí jsme se vykoupali a popojeli na místo akce. Z časových důvodů (blížící se tma) a mého slabého světla jsme před osmou vyrazili. Bylo to tam milé, jenom šest sklepů a akce spíše pro místní (zato do konce září otevřený pá-ne-po 16-20 jeden sklep). Burčák – muškát – byl výtečný.
    Jako každý rok i letos většina koupališť zavře koncem srpna, i kdyby bylo 40. Jako každý rok to nechápu. To provozovatelům nejde o peníze? Vrátí se přece ti, co trávili léto jinde. Ve Vracově nebylo kde zaparkovat...
    Foto: na malé fotce je zamlžený pohárek s burčákem. Zarazice – krajní dům. Lefkada – zajímavá fotka mé dcery (ke kompozici nevědomky přispěl i stín).
Opatrnost (Meditorial), 2. 9.

Právník Kysela v ČT24 uvedl, že Zeman porušil hrubě Ústavu jmenováním Rusnokovy vlády v roce 2013. Nabízí, přímo se vnucuje se otázka: co proti tomu kdo udělal? Šest let to odborníci a politici vědí a jen konstatují. Politikům se do toho nechce, odborníkům taky – akce je to riskantní. Tak by měli aspoň držet hubu.
    V. Moravec ve svých otázkách interpretoval jakýsi celosvětový průzkum jako "jak nás vidí svět". Otázky se přitom týkaly všech zemí světa. Proč neřekl, že jde o průzkum jak svět vidí třeba Kongo? Největší otázkou OVM je, kdy ho vymění.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání