Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Neznám větu „nejde to“ (Komentář), 29. 8.

Čtu knihu o E. Muskovi. Začal jsem na straně 100, abych se vyhnul dětství. Až na místy podivný překlad (místnost, odkud se řídí start raket, se opravdu jmenuje řídicí, nikoli kontrolní). Kontrolní (nikoli řídicí otázka): Kdo sedí v řídicí věži – řídící létání nebo řídicí létání?
    Musk se mi stal nesympatický velice záhy. Tím, jak je posedlý myšlenkou, že všechno, co ho napadne, lze uskutečnit. Stačí se jen do problému zakousnout. Z knížky přitom zcela jasně vyplývá, že má sice pravdu, že dokáže tím zápalem nakazit jiné a přinutit je k neuvěřitelným výkonům, ale... Tato cesta je lemována enormními časovými skluzy a slepými cestami, že by se jich Cimrman nedopočítal. Je pak samozřejmě otázkou, jestli je výsledek opravdu tak efektivní a jestli cena zařízení klesnuvši z dvou pěti tisíc na dva tisíce těm dvěma opravdu odpovídá. Jde-li o kusovku, asi těžko.
    Rád bych se například dověděl, jak přišel na zadání, že elektroauto má mít dojezd 400 km a zrychlení 0-100 km/h za 4 sec. (asi tak nějak, nová to udělá z 1,9 sec.). Hlavně to zrychlení: Kdo to potřebuje? Kdo z běžných řidičů udrží auto na silnici? Podle všeho chtěl oslovit snobíky, neboť jen ti mají dost peněz na kupování zbytečností. Možná tím nástup aut urychlil, ale za jakou cenu? Když se Musk rozhodl, že použije první stupně raket opakovaně, aby ušetřil, ukázalo se, že je musí překopat, protože jsou z příliš tenkého plechu (s návratem se nepočítá), takže by prázdné přistály pomačkané a nepoužitelné.
    A závěrečný bonmot rámující ten titulkový:
    Musk úspěšně řeší problémy, do nichž by se nedostal, kdyby si s nimi nezačal.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání