Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Současné americké univerzity ve velkém likvidují humanitní a společenské vědy, protože si myslí, že jsou zbytečné a drahé. Místo toho učí technické obory a matematiku. Přitom zrovna technologie je podle mě hloupost učit.
V. Kubálková (73), University of Miami (Florida).

Ohlédnutí (A týden uplynul), 26. 8.

* Britské úřady chtějí zakázat omezit cukr v cucavých bonbónech – nahradí ho „nutričně povznášející složky jako kadeřávek, kustovnice či neprodané výtisky Guardianu.“ * Netanjahu přiletěl do Kyjeva uctít památku Židů a jeho žena si při přivítání neodpustila nezdvořilost v podobě pohození tradičního chleba se solí na zem – slepice zůstane slepicí. * Američtí vědci zkoumají podezření, že e-kouření vede k nové nemoci plic – týká se především mladistvých a mladých. * 11 dvoudecek vína nebo 12 piv týdně nám ubírá skoro rok života – jedno procento za to stojí. * Posle lékařů nám 1 dvoudecek vína nebo 12 piv týdně ubírá skoro rok života – to jedno procento za to rozhodně stojí... * Jít po cyklostezce je nemístné, ale jet po chodníku je normální – kde je chyba? * Roztrhl se pytel s nabídkami zázračných lešticích past na autolak – ovšem každá zubní pasta s abrazivem udělá totéž za zlomek ceny. * Na zvládání rodičovství a práce je v příbězích matek nejzajímavější zmínka o partnerovi, bez nějž by to nešlo... – až na výjimky se o něm nemluví. * Hnutí Fridays For Future by se mělo více zaměřit na Asii, jak prohlásila jeho zakladatelka Greta – kde se v tom dítěti ty vědomosti vzaly? * Ministr školství posunul povinné maturity z matematiky o deset až dvanáct let – to už možná nebudeme vědět, co to matematika je. * Rusko spustilo první plovoucí jadernou elektrárnu na lodi, ale první není – USA ji měly v letech l968-75, byť na lodi. *
Tažený štrůdl (Editorial), 26. 8.

Druhý týden pobytu vnoučat uběhl rychle, jeden den strávily děcka ve Zlíně s DD – letošek ostatně patřil její dominanci. Já děckám dopřávám spíše volnost, ona je organizátor. Dětská flexibilita se naštěstí srovná s obým. Horší počasí se mi hodilo, protože jsem potřeboval pokročit s překladem, abych mohl dobře odhadnout dobu na to padnoucí. Moc jí bohužel není, a práce kvapná... Někdy přeložím stránku en bloc, jindy je přerušovaná soulož proti tomu kontinuální rozkoší. A nejhorší je podlehnout zdánlivě lehkým frázím, kdy si člověk říká „to je jasné“, jenže ačkoli to dává smysl, ukáže se to být idiomem. 
    Příklad mi dodala dd, která se o víkendu objevila a já jsem ji vezl na bus do Prahy., „Já bych jela, jestli můžeš.“ Půvabná formulace obsahuje gramatický paradox a překlad není snadný.
    Sobotní „dožínky“, jak v posledních letech Vracovjáci nazývají akci končící otevřenými sklepy v areálu Baráky (předtím se jí říkalo „Ryby“, neb se vše točilo kolem pečených ryb), jsem navštívil sám. DD prohlásila, že přestává pít (obsažená němá výčitka je směrována na mě), protože den předtím jí zachutnalo na tradičním opékání špekáčků u kamaráda. Tam jsem si mimochodem opekl jeden špekáček vakuově balený, a už to nikdy neudělá, je to hrozné (z obalu jsem ho vyndal). Pak jsme zpívali, ale moc nám to nešlo, až jsem se divil, že vystoupení mají takový úspěch. Tečku za těmito úvahami udělal až jiný kamarád, který při odchodu vystřihl solóvě tak nádherně písničku, až jsem se orosil. Bohužel ho nelze ukecat, musí chtít.
    Takže do Vracova jsem jel sám. Má to tam velkou výhodu v tom, že skleničku si nemusíte kupovat a lístečky jsou sice deset korun, ale míru určuje vinař. Byl jsem sotva v polovině a už jsem začínal hučet. Omezil jsem vzorek na polovinu deci a podařilo se mi to ubrzdit. Vinař Olin, které srazilo před rokem auto, tam pořád chybí, ale další tam byli, takže jsem osamocen neputoval. V jednom sklepě jsem opět objevil tažený jablečný štrůdl za  lidovou cenu kousek za deset. Zmizely ve mně jak Meresjev v závěji. Nevím, proč je takový problém je dělat – asi pohodlnost. Kynuté nebo listové těsto je rychlejší a méně pracné. Chuť je ovšem docela jinde.
    Občas na FB Miloš Č. prezentuje BV své ženy Senty. Je to piplačka hodná člověka s velkým nadhledem. Kdesi viděl krabičku s hotovou holandskou omáčkou, základem pro vejce. A hodila se. Vařil jsem z toho, co bylo doma. To znamená vejce, moravský chleba a anglickou slaninu balenou. Nemám rád vylepšovací změny v receptech, ale tady to byla z nouze ctnost. Kromě toho, pravá už jsem jedl.
    Fotky: na malé fotce je tažený štrůdl; pokus o Benediktýnská vejce dopadl přes improvizaci zdařile; grunt – labutě na Písečném rybníku v Miloticích, posezení s kamarády a buřty, zpívání u vracovského sklepa č. 3.
Hoří (Meditorial), 26. 8.

Co byste si pomysleli při čtení tohoto titulku: „Klienti budou platit za to, že si na konto uložili peníze. Banka zavádí záporný úrok“. Asi těžko, že se to týká jen Dánska, navíc nejbohatších klientů.
Udělat z toho, že Krejčířovi shořela vila, zprávu dne a informovat prakticky online je ukázkou ubohé úrovně české novinařiny.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání