Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Bohatost jazyka (Glosa), 22. 8.

(Spolu)překládám teď jednu knížku. Je to zajímavá činnost. Pokaždé žasnu nad bohatostí jazyka a nad tím, že se někdo naučí v reálném čase cizí jazyk ovládnout. Synomymie a homonymie je už na úrovni slov tak bohaté, že statisticky vzato je vyloučeno cizí jazyk ovládnout. Používám tři slovníky: základní (ani moc střízlivý, ani moc ukecaný), nějaký zahraniční překladač vět (doplňuje slova z toho prvního do kontextu) a výkladový slovník (německý Duden).
    Ten druhý poprvé, dřív jsem měl kontextový do angličtiny. Jde o to, že občas se najde věta, která nedává smysl, popřípadě dává takový, který se do situace v knize nehodí. Tam je nejefektivnější pochopit, o co jde, a pak z nabídky vybírat nejlepší variantu. Nejde o žádné copy and paste. Knihu překládám od poloviny, takže chvíli trvalo, než jsem zorientoval. Těžko pochopíte z líčení, že to, co pozorujete v dálce a zvolna to mizí v údolí, není vlak s vagony, ale dlouhý had lidí (Zug) plus auta (Wagen), tedy transport, karavana, konvoj, průvod, procesí... Po čase se do textu vpravíte, což je důležité, protože to pomáhá v případě překladů reálií. Někdy tam musí zůstat originál, jindy je musíte vysvětlit pod čarou, což nemám v beletrii rád. Zdržuje to.
    V zajímavé knížce o Berlíně byla zmínka o bývalém starostovi Berlína, známém svou prostořekostí a bohémským způsobem, života, jenž jako jeden z prvních vysokých politiků udělal coming out. Řekl: „Ich bin schwul und es ist auch gut so“, což přeložili jako „Jsem teplej a je to super“. Asi by teplej neřekl, stejně jako ne homosexuál, spíše gay, ale budiž. Ovšem „super“ je na pováženou a bez znalosti mluvčího těžko ospravedlnitelné. Úplně košer by bylo: „Jsem gay a vyhovuje mi to/nemám s tím problém/ je to v pořádku“. Nejlíp snad „Jsem gay a je to v pohodě“.
    Varující je scéna v Paní ministryni, kde někdo komentuje situaci, kdy hlídka u závory nakázala přijedšímu autu, aby se vrátilo, takto: „Pustili je pryč.“
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání