Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Chyby v angličtině (Glosa), 15. 8.

Občas narazím na zajisté dobře míněné pokusy o nápravu jazykových omylů. Někdy obsahují další omyly. Video „20 nejčastěji špatně překládaných slov v angličtině“ jich obsahuje několik. Prvním je nature, což prý není příroda. Samozřejmě, že je, akorát autor nemá jasno, co je příroda. Podle něj je správně landscape nebo country side, tedy spíše outdoor - jak sám říká, všechno kolem nás, když opustíme město. Podle mého se podle něj překládá špatně jako according to, ale ve výčtu správných frází vynechal dosud platné a jasné from my point of view. U aktuální (chybně actual) vynechal výstižný update.
    Viděl jsem po delší době Terminátora 2 a všiml si do uší bijící neutronové sítě (správně neuronové), což šlo s ohledem na konstrukci mozku robota brát jako uměleckou licenci. Nad antišokovým ventilem (v hlavě terminátora) jsem bádal déle. Shock znamená také náraz, ale ventil tam trčel jak přirození. Až mě napadlo, že má také význam uzávěr a byl jsem doma: terminátorovi sahali do mozku, přičemž nejprve odstranili tenkou kovovou krytku a pak vyjmuli něco jako zátku, než mohli dovnitř – protinárazový uzávěr chránící vnitřek hlavy.
    Poslední je trapná chyba v životopisu E. Muska, kde se vytrvale při startu rakety mluví o kontrolním středisku. Ono to de facto s Muskem ladí, není totiž žádný génius v řízení projektů. Má vize a jde za nimi jako buldog, ale nehledí přitom nalevo napravo. Takže řeší problémy, které by jinak neřešil. Z tohoto hlediska je jeho oceňovaná vlastnost být v rozhodování tím lepší, čím je situace kritičtější (vinou jeho předchozích rozhodnutí) vlastně důvodem ho k vedení firmy nepouštět. A překladatel by si mohl vzpomenout, že na letištích, kosmodromech (a jinde) je dycinky řídící středisko.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání