Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Konzistence (Glosa), 9. 8.

Včera jsem zaslechl na ČT povídání s klimatologem Ačem. Ač mě téma zajímá, po chvíli jsem přešel do slabě monitorovacího módu. Mlátila se prázdná sláma. Nemine týden, aby se k tomu někdo u nás nevyjadřoval a s ohledem na počet mediálně známých klimatologů je situace podobná té v sexuální osvětě, kdy dominoval Plzák a Uzel. Akorát byli vtipnější.
    Takže jsem zpozorněl v okamžiku, kdy Ač varoval před apokalypsou, která už číhá za dveřmi. Ale máme ještě šanci, protože si „myslí“, že příroda se ještě může vzpamatovat. To mně zarazilo: na základě objektivních dlouhodobých měření nám hrozí globální oteplování se všemi důsledky z toho plynoucími, země přijímají nákladná opatření, čímž se nedostává financí do mnohem palčivějších a lépe definovaných problémů.
    A nejednou do tohoto exaktního stavu vnese „já si myslím“. To je přinejmenším hrubá metodická chyba, v podstatě sám sobě podřízl větev.  Proč neřekl, že na základě oněch objektivních skutečností lze tvrdit, že není vše ztraceno a příroda se vzpamatuje. Tahle soudruzi ne! Buďto dobře víme, že oteplování je takové a takové proto a proto, a sem patří i znalost o schopnosti přírody se se změnou zdárně popasovat (ale pak nemůžeme strašit vizemi o katastrofě), nebo to nevíme a jen si to „myslíme“.
    Takže znovu: buď oboje víme, nebo si oboje jen myslíme. Toje ovšem rozdíl.
    Před dvěma lety Ač řekl, že pokračující oteplení povede k tomu, že Grónsko roztaje. Název tohoto území znamená Zelená země. Takže de facto bychom uvedli to místo do původního stavu – po tom přece volají erudovaní aktivisté.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání