Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Jak vidět lidi? (Glosa), 7. 8.

Zdrojem je opět ó velký FB, začnu citací. Mohl bych článek převyprávět, ale jsem líný a hlavně – dělal bych to proto, aby to nepůsobilo osobně. Ježto to osobní nezamýšlím, jen zkrátím:
Pomáhají nám na chalupě dva Ukrajinci. Dovedou všechno. Moc toho nenamluví a makají 12 hodin denně, minimálně. Prostě typičtí gastarbeiteři, dost šikovní. Pak jsem zjistil, že jeden je profesorem biologie a druhý je psycholog, stejně jako jeho otec, který jim občas jezdí pomáhat. Poptejte se Ukrajinců ve svém okolí, možná budete překvapeni, že to nejsou obyčejné lopaty a třeba k nim i změníte postoj.
    Co s tím? Uniká mi motiv k publikování něčeho tak samozřejmého a notoricky známého. A nedomyšleného, pokud chápu správně poslání. Připomíná mi to články v učebnicích angličtiny za socialismu, kam se tyto poněkud manipulativní sociální texty běžně dávaly.
    Vysoká a vyšší kvalifikace ukrajinských (a jiných) pracovníků u nás je notoricky známá, troufám si říct. Nejsou to však typičtí gastarbeitři – nejsou zdaleka všichni takoví (kromě toho gastarbeitr ve svém významu vzdělání neobsahuje). To je třeba připomenout. Jen dělají to, co dělala řada jiných migrantů, včetně našich, v zahraničí, kam se byli uchýlili. Těch inženýrů, profesorů a doktorů co pracovalo manuálně... Ostatně v řadě západních zemí je to běžné.
    A jak se k nim mám chovat, když už si je najmu? Mám jim pomáhat, platit víc, nechat to udělat někoho jiného? Ale další konotace je ještě horší: pokud oním Ukrajincem bude opravdu „lopata“, nemusím podle příspěvku dělat nic. Tak je to totiž v pořádku.
    Lopata k lopatě – postoj neměnit, vzdělanec u lopaty – podřadné a soucit a pochopení vyžadující. A to pokrytectví v takovém přístupu má snad být normální?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání