Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Podařený Forman (Recenze), 6. 8.

Viděl jsem film Forman vs Forman, dokument H. Třeštíkové. Nejsem moc dokumentový, díla se od sebe liší začasté jen ústřední postavou či událostí, na kterou více méně (spíš méně) zdařile vzpomínají již senilní pamětníci.
    Forman se povedl. Třeštíková sledovala pouze jeho, co právě v dané době zažíval, kde byl; cokoli vzdálenějšího šlo nemilosrdně pryč. Tím odpadlo hodně jalového vzpomínání současníků, kteří si z filmu někdy dělají svůj medailonek. Několikrát jsem sice zalitoval absence podrobností (např. proč byl Valmont propadák), ale podle všeho to nezajímalo ani Formana. Tak to dopadlo a hotovo, nic se s tím nedělá.
    Na srpen 1968, kdy byl v Paříži, stačilo několik vět. Věru s klukama jsem dostal z Prahy, ale romantika už vyšuměla, Věra tam byla nespokojená. Tak se vrátila do Prahy a já jsem odletěl do New Yorku. Podobně dopadla zmínka o financování filmu Hoří má panenko a sporech s Pontim. Nebyly tam. Zato se objevila řada neznámých dobových záběrů z natáčení, mnohem přínosnějších.
    Jen velmi volně mohu tlumočit Formanovo rozjímání o smrti, v němž se od toho, že spí čím dál víc, dostal k závěru, že bude bdít čím dál méně, až přestane bdít úplně, což označil za smrt. A na ní mu vadilo to, co mně: že se nic neděje (a já dodávám: nevím ani, že nežiju).
    Kritický jsem k titulkům, tedy závěrečným. Odbyté (děkuje se někomu (3. p.), ne kdo (1. p.)) a chyby.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání