Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Kolektiv a vedení (Komentář), 30. 7.

Pěkný rozhovor vyšel v Lidovkách s J. Štěpničkou. O herectví, setrvávání v divadlech, herecké angažovanosti v nich. Národní divadlo má tři umělecké soubory a jeden, opera, je ve stávkové pohotovosti kvůli řediteli ND. Chtějí Buriana odvolat. Proč? To je celkem jedno. Podstatné je, že ostatní dva spolky (činohra a balet) nikoli, ty ředitele podporují.
    Nastala tak divná situace, prakticky neřešitelná. Otázka vyhovět/nevyhovět není totiž na místě. Opera ani jiné soubory nemají žádnou odpovědnost za vedení a směřování divadla a názory šéfa. Jak si může umělecký lid uzurpovat takové pravomoci? Kdyby Burian vyhodil oblíbeného a v uměleckém světe uznávaného kolegu, prosím.
    Štěpnička říká, že z velkých divadel se nemá odcházet, že fungují na jiných principech, jakémsi neformálním žebříčku. Umění není výroba, vyžaduje pokoru, a platí tam vztah mistra a učně (to je můj výraz) a nepsané kompetence. Cituji: „I za socialismu platilo, že když něco říká Kemr, je to jiné, než když to říká Lukavský nebo Hrušínský. Přitom to neznamená, že by se dotyční nesnášeli. Měli jiné názory na tvorbu a dovedli si je prosazovat. I proto je ND tím, co je.
    Nabízí se analogie s demonstracemi proti Babišovi – co kdyby Milion chvilek pro umění nějakou pro ND uspořádal?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání