Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Nitky se sbíhají na Hradě (Komentář), 26. 7.

Vlekoucí se řešení odvolání ministra kultury a jmenování nového přešlo nenápadně do fáze, kdy nabylo podoby gordického uzlu, známého tím, že nešel rozvázat. Hráčů je několik – Babiš, Hamáček a minimálně dva proudy v ČSSD. Některé názory hodnotí situaci jako zaseknutí se na blbosti, detailu, něčem bezvýznamném. Z hlediska budoucnosti je prý nepodstatné, kdo na postu ministra kultury bude, ČSSD se na tom nemá točit, má mít na mysli volební program atd. atd.
    Nesouhlasím. Tady jde opravdu o princip a gentlemanskou dohodu, neboli jiný princip. Je sice jedno, bude-li na postu ministra Pavel nebo Šavel, být ve vládě nebo misku závaží značně převáží, ale to jen z pohledu současnosti a krátké budoucnosti. Zemanovi moc chutná a zvítězí-li, chuť se znásobí. ČSSD zase v té vládě tolik prostoru nemá, ale podstata, že by tam zůstat měla, protože na to má smluvené právo, vítězí.
    Otázkou je, jestli se Zeman spokojí s tím, že Hamáček couvne tam, kde ho chtěl mít před několika týdny. A řekl bych, že ne. Nespokojí se. Jdete pozdě, uvítal v jednom seriálu radní nešťastného trafikanta, který vyměkl později, než měl. Věci mají svůj čas, jak ty dobré, tak ty špatné. Hamáček má jedinou možnost: trvat na svém (stejně jako ministři kultury) a jít do extrému v podobě odchodu z vlády. To mu asi frakce ve vedení nepovolí, pak by měl se ctí odejít. Strana jako taková beztak už žádnou nemá.
    Pokud se tedy neudělá koalice proti Zemanovi a ten bude nadále dělat, co chce, je nejlepší tento stav zakonzervovat. Zeman nebude mít s čím bojovat a veškerý dopad jeho konání mu bude přičtený. Každá jiná varianta vede k jeho částečnému až úplnému očištění. Personální obsazení ministerstva kultury je už dávno mimo hru. Je úplně jedno, kdo tam bude. ČSSD má jedinou variantu – trvat na koaliční dohodě a svém právu rozhodnout o toho, koho nominuje.
    Do hry naopak musí chtě nechtě vstoupit ústavní právníci a konečně vymezit prezidentské pravomoci a odpovědnost za ně. Jinými slovy stanovit meze, při jejichž překročení bude prezident ze hry. Aby to ti další Zemanové, Klausové a Havlové konečně věděli.


Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání