Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Prověřený korektor (Realita), 25. 7.

Korektury dělá dnes každý a taky to tak vypadá. Slibně vypadalo vydavatelství Klika, které se prezentovalo poněkud příliš sebejistým tónem jako dbající na správný jazyk. Pročetl jsem si jejich materiál Jak funguje Klika a žasl nad množstvím chyb všeho druhu. Letmo jsem ho opravil a poslal jako podklad zájmu o spolupráci.
    V odpovědi mě zaskočilo: „Některé opravy možná přijmeme, ale chybí Vám kontext – třeba nadpisy blogů se dnes zcela běžně začínají číslem, což má marketingově-copywriterský účel, porozhlédněte se na netu. A funguje to, takže čert vem správnost.“ Jak s tím souvisí kontext, nechápu. Že se něco dělá špatně, ale funguje to, není přece argument.
    K zájmu o spolupráci vydavatel napsal: „Setkávám se již dlouho s tím, že autoři narazí na neprofesionálního korektora, který jim v knize nechá občas i celkem neuvěřitelné chyby. Lidé často spoléhají na důvěru, kterou mají ve mne a nakladatelství KLIKA a chtějí, abychom jim korektora doporučili. Naši korektoři jsou však často plně vytíženi zakázkami od nás. Chci dobrým korektorům umožnit vyniknout a autorům dát šanci alespoň rámcově rozpoznat úroveň profesionality korektora. Vytvářím proto referenční platformu "Prověřený korektor" a rád bych Vám nabídl spolupráci na tomto projektu.“ (Zvýraznění převzato.)
    A konečně pravidla pro členství ve firemním klubu Prověřený korektor, z nichž vyjímám:
  • Bude-li první poptávka po korektorovi učiněna přes web PrověřenýKorektor.cz, snaha domluvit se tajně s autorem na dalších pracech přímo povede k odstranění prezentace korektora z webu a jeho zapsání na černou listinu.
  • Korektor je povinen po ukončení prací na knize požádat autora o referenci na svou práci a tu zveřejnit na své webové prezentaci.
  • Pokud se v knize najdou 3 hrubé chyby v okamžiku, kdy už se s tím nedá nic dělat, korektor vrátí autorovi celou částku (a server PK svou provizi). Půjdou-li opravit, měl by zaplatit případné vícenáklady. Bude-li chyb více nebo částku nevrátí či vícenáklady neuhradí, může být jeho prezentace pozastavena.
  • Korektor je povinen svůj profil udržovat aktuální, a také dostupný či nedostupný podle svých aktuálních kapacit. Pokud korektor odmítne 3x nabízenou práci, bude jeho prezentace na webu na rok pozastavena.
    Míra samolibosti, autoritativnosti a vazalství překročila už tak nízkou laťku mé tolerance. Chtít hodnotit jiné a sám mít tolik gramatického másla na hlavě není přijatelné. Odpověděl jsem, že nemám zájem podílet se na korigování zkušebního textu s nepřiměřeným množstvím laických chyb, ani na spolupráci. Takový vydavatel (není autoritou, již bych uznával, a titul PK bych se styděl přijmout, natož se s ním ohánět.
    Vtipnou poznámku, že Kliku dávám na černou listinu nedůvěryhodných vydavatelství, s nimiž nehodlám spolupracovat, jsem si velkoryse odpustil.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání