Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Změna pohledu (Glosička), 23. 7.

M. Kundera popudil a pohoršil mnohé své příznivce tím, že v novém vydání Knihy smíchu a zapomnění (2017, předtím 1981) škrtl kritickou větu o Gottovi (označil ho za idiota hudby). Přesně tuším (krásné spojení), koho tím naštval: ty, co nemají rádi Gotta a adorují Kunderu, mj. zato, že z nich ten tvrdý odsudek sňal tím, že ho vzal na sebe.
    Kundera není žádné ořezávátko a je tvrdý k sobě i jiným. K sobě především a já se nemohu zbavit podezření, že po roce 1968 uklouzl a proto emigroval takovým způsobem, kdy mosty nejen spálil, ale ještě zahrnul hlínou. Spekuluje se, že nechtěl starého a nemocného zpěváka zbytečně napadat, že šlo o ohledy. Nemyslím si to. Kundera také nemládne, o jeho zdraví nic nevím, ale začínám chápat pochody v člověku vyššího věku. Mít vyhraněné názory znamená je vysvětlovat, a to je únavné a po životních zkušenostech zbytečné.
    Ano, Kundera mohl také přehodnotit sám sebe, svoje postoje, a usoudit, že to, co napsal tehdy, už dnes vidí jinak. Nejspíš se mu prostě nechce se tím výrokem už zabývat, jeho platnost je dnes nepatřičná, pasé.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání