Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Lidé, kteří nosí kapesní nůž, jsou častěji sebevědomější. Mají nástroj, to znamená, že spoléhají na to, že s ním umějí zacházet.
V. Cílek, biolog

Ohlédnutí (A týden uplynul), 15. 7.

* Chodec emituje desetinu CO2, co jedoucí auto – měli bychom omezit pohyb. * Automobilový trh zaznamenává po celém světě recesi – zajisté bude elektrická. * Týž den, kdy jedny noviny publikovaly stránkový rozhovor s bezvýznamným sedlákem, který varoval před neúrodou a hladem v krátkém horizontu, vyšel odhad ČSÚ – letos bude úroda o cca 10 % vyšší. * Unie razí pití nebalené vody kvůli zdravotnímu dopadu – tak proč balenou rovnou nezakáže? * Vatikán odmítl porušit nedotknutelnost zpovědního tajemství v případech sexuálního zneužívání – poruší se jednou, poruší se pokaždé. * Pašeráci migrantů mají novou techniku: dovezou je k teritoriálním vodám, kde je přeloží na křehké čluny – a humanismus se má postarat. * Třetina studentů nechodí do školy ráda: nelíbí se jí, co se učí, ani že se flákání hodnotí negativně – to je ovšem velmi novátorské. * Pro eutanazii je u nás nově 55 % lékařů a 70 % sester, ale politici to zaříznou – prý se nebudou hrát na Boha, jenže to už stejně dělají. * Jakási oxfordská profesorská pipina, autorka knih o mozku a myšlení, jež sama zjevně nečte, odsoudila šmahem hry (sice počítačové, ale...) jako tupou nápodobu něčeho, co vymyslel někdo jiný – co na to třeba šachisté? * Nerozumím tomu a ptám se: proč ministr Staněk prostě neodejde sám? – není přece nevolník přikovaný k židli... *
Když se blázni radují (Editorial), 15. 7.

Promoce na brněnském VUT (domníval jsem se, že je to pobočka ČVUT, ale není – logiku to nemá, MVUT zní blbě, ČVUT Brno zní líp). Protože jsem se nudil, scénář spektáklu byl předem známý, výkony herců tradičně mizivé, scéna fádní) zkoumal jsem genderově promanty (podle diplomant). 
    Barva desek byla dvojí, přestože výsledky trojí. Z nějakých důvodů i ti, co prolezli, měli modré desky. Když už, tak měli mít černé. Promujících bylo 42 promujících, z toho 7 žen (jedna šestina). Tady dostal gender na prdel, ale technika je technika, takže budiž (jinými slovy je to v pořádku, ženy jsou opravdu jiné, bez ironie). Červených diplomů bylo deset (jedna čtvrtina), ale jen jedna žena ho získala. Tady se s technickým deficitem u žen dá ještě argumentovat, přestože mezi těmi, co vědomě jdou do té jámy lvové, by se jich mělo čekat víc. Stejný počet – 10 lidí – mělo brýle (opět jedna čtvrtina), z toho tři ženy. To už je lepší, ale pořád nevyvážené. Brýle opět opanovaly módním prvkem trh, takže čočky a operace by se tolik prosadit neměly.
    Bez ohledu na cokoli hodnotím jako překvapivé výšku účastníků. Těch nad 180 cm byla skoro polovina – jde samozřejmě o odhad, nicméně založený na znalosti vzrůstu jednoho a porovnáním s ostatními v řadě.
    Před promocí jsem poseděl na Svoboďáku, kde ve stánku nabízeli růžový gintonic s dobrou cenou od 99 do 119 Kč (0,2; 0,3 a 0,4 cl). Místo citronu dávali jahody a bylo to úžasné. Protože dnes jedu do Prahy k zubaři, rozhodl jsem se, že Bohemia jazz fest absolvuju v Brně, odkud Studentem vyrazím v deset a po půlnoci budu v Praze. Vlakem bych musel jet dřív a jít na vzdálenější zastávku. A při koncertě si dám zase onen růžový GT. Nedám. Už jsem měl koupený lístek, ale dnešní koncert zrušili, takže nic. Škoda.
    J. Hlavenka investoval před pár lety do KIWI 600 tisíc korun. Dnes si přišel na půldruhé miliardy. Já jsem v té době také mohl investovat. Jenže moje první investice z dávných dob (akcie KB) mi vynesly 45 tisíc (z vložených sta tisíc), moje nejnovější do dluhopisů z 50 tisíc skoro 35 tisíc. Logicky se nabízí otázka: kdybych investoval jako Hlavenka, dosáhl bych zisku jako on, nebo on jako já?
    V pátek začala ve Veselí nad Moravou dvoudenní akce Svátek bláznů, věnovaná hudbě, divadlu a dalším. Zvolili jsme pátek, čtyři vystoupení. První skupinu, klezmer (ne tak zcela) Tygroo, jsme bohužel dílem prošvihli, ale už se to nestane. Obsazení značně nekonvenční – dva saxofony/klarinety, heligon a bicí. Tvorba vlastní, úžasná. Proto mám tyto malé akce rád, jsou to jakési přísliby do budoucna. Damuza s Fekete Seretlek představoval pódiové spojení lehce obskurní kapely a hrající a zpívající herečky v ztvárnění předlohy Anna Karenina. Musel jsem obdivovat dokonalost propracovanosti použití rekvizit na jinak statické scéně. Herečka a kapela to nebyla jen synergie, to bylo něco mnohem mocnějšího.
    Další dvě squadry, slovenské zpěvačky Sissa Fehér a Katarzia, si byly podobnější než vejce. Přemýšlel jsem o tom, proč je jejich vystoupení, ač rozdílné, tak podobné. Unyle podobné, jedna píseň jako druhá. Prostě uniformní až běda a tím špatné. Napadá je jediná možnost – sólový kytarista a podle všeho i aranžér byl týž.
    Na místě samém jsme zjistili, že ve Strážnici běží Festival Slunce. Kdysi jsem tam byl. Sobotní program sliboval Lauru s tygrama, trio I. Hlase, Wykrenta... Proč ne, říkám, zkusíme. Zvědavý jsem byl i na Bacily a Neckáře, Folk tým jsem neznal, stejně jako R. Dragouna. Wykrent na pódium dopajdal s hůlkou, když mluvil, sotva sípal. Jenže začal zpívat a byl tam chlap v nejlepším věku s plným hlasem. Bacily se chystaly nekonečně dlouho, hráli dlouho, V. Neckář se pohyboval nejistě, zapomínal text, mizerně frázoval... Ale staré hity držely pohromadě jen vláčným tempem, pěveckou výpomocí ostatních hráčů. Proč vcházíš do mých snů má lásko dopadla nejhůř. Proč ho tam tahají, říkal jsem si? Proč jeho brácha nevezme klávesy a akustickou kytaru a neudělají komorní nenáročné (pro VN) vystoupení? Poslední dvě písně, nastudované po nemoci, byly v pořádku, tam byl v realitě.
    Folk tým byl nakonec velice příjemný, sólový Dragoun s geniálním Žáčkem mě nadchly, Hlasovo trio je díky Norbimu a Olinovi naprosto špičkovou formací, která podá stravitelněji i některé nepříliš povedené popěvky, a Laura? V plné síle, živočišná zpěvačka, jak má být, šťavnatá hudba se šlapající rytmem jako JAR v dobách své nejlepší slávy. Myslím, že by dnes od Laury dostal v přímé konfrontaci na prdel. Zarazila mě malá účast publika, před lety to tam hučelo jinak.
    Foto: na malé fotce je lístkový systém v brněnských Dopravních podnicích – co zmáčknout pro seniorkou roční legitimaci?; Brno – růžový gin na náměstí Svobody, promoce na VUT; Svátek bláznů – Tygroo, Sissa Fehér, Anna Karenina, Katarzia. Festival Slunce – publikum, Wykrent, Neckář se zdárně vrací, Hlasovo trio (noční fotky zdálky nic moc); nedělní koupání v Kyjově mě inspirovalo na atrakci v podobě sjezdu po laně z paneláku vpravo s přistáním v dostatečně hlubokém bazénu – posral bych se, ale asi bych na to šel.
Ráj (Meditorial), 15. 7.

Pouze neznalá média zlehčovala nesouhlas V4 s navrhovaným novým eurokomisařem Timmermansem, protože proti byla i Itálie a lidovecká frakce v europarlamentu. Vynahradila si to po kandidátském summitu, kdy jsme nezískali v novém vedení EU žádný post. Vždycky se něco najde...
    Našel jsem Lidovky z konce května 2017. V celém čísle byl jediný článek o politice – jestli premiér Sobotka odvolá ministra financí Babiše za korunové dluhopisy. Před dvěma lety a něco jsme žili v politickém ráji!
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání