Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Poučení k umučení (Glosa), 9. 7.

Oblíbená jsou poučování médií zejména v létě. Dovídáme se, jak se má a nemá pít, bláboly o správném hašení žízně a podobně. Zajisté – z hlediska termodynamické bilance mohou mít takové rady opodstatnění, ale z hlediska psychologie a uživatelské přívětivosti a dopadu na pocity těla a duše jsou prostě mimo. Ledový nápoj má zkrátka své nepopiratelné přednosti a džbánek vychlazeného porazí vlažný neslazený čaj na celé čáře.
    Podobně je to mu i v jiných situacích. Na webu ČT jsem našel titulek „Na eskalátoru se nevyplatí předbíhat, ukazuje věda. Dvě řady stojících pasažérů jsou rychlejší“. Samozřejmě jde o nesmysl, tvrzení, že po schodech spěchající člověk je pomalejší je pouze a jen nesmyslný názor nekvalifikovaného novináře. Ten totiž zaměnil kapacitu jezdících schodů a rychlost jedince. Ten je při předbíhání rychlejší, což je úkol pro pátou třídu obecné školy.
    Kapacita schodů klesá, protože spěchající zdržuje tím, že lidi stojící mu v cestě zasouvá do jedné řady, čímž předjížděcí pruh zůstává nevyužit. Navíc musí být schody obsazeny natolik, aby se zdržování projevilo.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání