Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Kontext – vrah informace (Glosa), 4. 7.

Je načase připomenou PT veřejnosti facebookové, ale i jinak sociální, jak je to s pravdivostí tvrzení a voláním po kontextu. Vědátoři prominou nezbytné zjednodušení.
    Informace je definována jako změna entropie, míry to neuspořádanosti či neurčitosti. Když se dovíte něco, co jste nevěděli, získali jste informaci s jistou velikostí. Pokud jste to věděli, je získaná informace menší až nulová. Přitom jde o stejnou informaci, např. že Babiš odstoupil. Pro toho, kdo byl na tiskovce, je to informace nenulové míry jen tam, později už ne. Pro toho, kdo ví, kdo to je Babiš, je míra oné informace jiná než pro toho, kdo o něm v životě neslyšel.
    V tomto smyslu kontext informaci mění, a to zásadně. De facto ji tedy zabíjí a volání po kontextu je výzvou k vraždě informace. Jeden můj známý se dostal do situace, kdy ho kdosi chtěl vydírat. Pokud pro něj neudělá nějakou protislužbu, řekne všem, včetně jeho ženy, že má nemanželský poměr s tou a tou. Známý se mu vysmál: že s ní chodím, je všeobecně známé a ví to i moje žena. Zatímco to, že jsi mě chtěl dostat na lopatky, si každý rád poslechne jako novinku.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání