Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Úspěšný pokus (Recenze), 3. 7.

Čtu knížku o sluhovi Jeevesovi, kterou nenapsal jeho literární otec P. G. Woodehouse. Podobně jako Saturnina se ujal M. Macek, v tomto případě zaskočil jiný autor. Nového Saturnina jsem nečetl, tady jsem to s ohledem na výprodejovou cenu riskl. A udělal jsem dobře. Nevím, do jaké míry se na textu podílel překlad. Ani originální Jeeves totiž neměl snadný život, překládali ho minimálně dva – muž a žena. Budu jistě osočen z genderismu, ale lituju, překlad od ženy byl nepovedený. Minimální varieta nuancí, synonym a nezvyklých slov, nenápadité podání vtipných citací charakterizujících děj.
    Připomnělo mi to dva překlady jedné Bradburovy povídky, kde si protagonista koupí sadu na pěstování žampionů lahodné chuti (ve skutečnosti jde o maskovanou invazi z vesmíru). Po požití se z člověka stane MZ. V jednom překladu si udělal s houbami sendvič, v druhém si je „dal na chleba“. Rozdíl je myslím zřejmý.
    Nový Jeeves je zdařilý jak překladem (nepřichází, ale vpluje, vmihotá se, zhmotní se...), tak myšlenkou, což je stejně podstatné, možná víc. Zápletka je zcela nová, originální, samozřejmě zachovává základní koncept – Jeeves pomáhá Bertiemu z malérů. V tomto případě si oba musí prohodit role, což autor bezezbytku využil. Vtipně občas odkazuje na jiné příběhy, čím to pro znalce výtečně orámuje.
    Výhradu mám jedinou: poznámky překladatele bych vesměs oželel. Pokud jde o popis pravidel kriketu, tak rozhodně, nepochopil jsem je dosud a hlavně nejsou důležitá. U zkomolených citací nevím – pokud byly i v originále, prosím, jinak bych je zkrátil a dal do závorky, nikoli pod čáru, což se hodí spíše pro odbornou literaturu.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání