Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Pravda a objektivita (Komentář), 2. 7.


Na začátku byl perex k článku v Deníku N (viz obrázek). Objektivní novinařina? Bez tendenčních formulací, nepřiměřené personifikace, věcná? Přitom v upoutávce na článek se píše:
Co k tomu pronesl Andrej Babiš, už za těch pár dní stihlo získat křídla: „Proč máme 31 let předem rozhodovat o tom, co bude v roce 2050?“
    A upoutávka DN na tento článek končí:
„A tak to při ponoru do sociálních sítí skoro vypadá, jako by český premiér, podoben hydře, evropskou strategii bez milosti rozcupoval. Skutečnost je ovšem mnohem složitější a svalovat veškerou vinu na Babiše není příliš spravedlivé, dokládá ve své komplexní analýze Petr Koubský.“
    Už ten perex je manipulativní, protože poslední věta původní sdělení neguje – měl-li Babiš mandát, nekonal o své vůli zlo, jak vyplývá z prvních dvou vět. Babišovu větu „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok 2050?“ citoval pohoršeně kde kdo (nic ve zlém, ale mezi původní verzí „rozhodovat“ a pozdější „řešit“ je přece jen rozdíl). Je smutné, jak snadno zášť zaslepí rozum. Kdo z kritiků ví, jaký bude vývoj technologií? Co bude za pět deset let k dispozici, co se za 15 let ukáže omyl a za 20 let budeme rádi, že jsme s opatřeními váhali?
    KDO!!!
    Nikdo, samozřejmě.
    Francouzský prezident Macron ostatně už dnes komentuje slavnou německou Energiewende (Němci zatím dělají, že nic takového neznají):
„Čeho Němci dosáhli, když se rozhodli odpojit všechny jaderné elektrárny? Vytvořili mnohem více obnovitelných zdrojů než my, ale také začali masivně vyrábět energii z uhlí. Ve výsledku poškodili vlastní CO2 stopu, což pro planetu není rozhodně dobré. To já dělat nebudu.“
    P. Koubský se snaží v článku dokázat, že Babišovo odmítnutí zrychlené modelu klimatické strategie do roku 2050 z důvodů možného propadu průmyslu je mylné a že tím dosáhne pravého opaku. Při vší úctě k Petrovi – on sám přece musí vědět, že 30letý horizont je černá díra všech koncepcí. To si nevzpomíná na Římský klub, o jehož nesplněných prognózách sám psal? A proč Babišův výrok označil jako „neuvěřitelně nediplomatickou větu“?
    Klimatickým procesům rozumíme možná o nějaký zlomek promile lépe, ale vliv, skutečný cílený a záměrný vliv nemáme ani náhodou. Zastavit rozjetý autobus lze brzdou, ruční brzdou, motorem (tady už s rizikem poškození), čekáním, až dojde palivo, najetím bočně na svah, najetím bočně zeď, najetím do lesa (velké riziko, ale pokud na konci je náměstí plné lidí, nutné), proražením svodidel, sjetím ze srázu, čelním nárazem.
    Autobus zatím pořád v pořádku jede a my řešíme, co kdyby ho nešlo napřesrok zabrzdit.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání