Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Berlín 2 (Cesta), 22. 6.

Je sice sobota, ale GD vyjde i o víkendu, abych nemusel pracně dopisovat zážitky.
    Po Berlíně cestujeme městskou dopravou. Funguje znamenitě, vyhledávaěi stačí zadat i jen ulici a sám najde nejbližší zastávku. To poněkud otravuje, když je vám to fuk. Pak zvolíte první položku v seznamu. Drží se nalezeného spojení, kdy nabízí další časy, ale ne varianty. „Znamenitě“ musím zrušit po pokusu odjet od Brandenburské brány.  Vyvezlo nás to na Fridrichstrasse, ale přestup na linku RE7 se nezdařil. Nebyla nikde uvedena. Nezbylo, než se zeptat, a na místě určení, koleji 1, už uvedená byla. Jenže jela jinam, než jsme chtěli, ne na Alexanderplatz, odkud se umím dostat. Popojeli jsme tedy jiným vlakem a přešli na linku U5 směr Wuhletal. Přijela za deset minut (podle vyhledávače měla jezdit po pěti), na ní cedule Wuhletal, na displejích uvnitř měla ovšem nečekaně Honow. Opět rychlý dotaz u cestujících, je to OK. Těžko cizinec vytuší, že směr je stejný.
    Alexanderplatz se za ty roky, co jsem tam nebyl, zásadně změnil. Původně volný plac je zastavěný, sem tam staré trosky či obnovená památka. Čilý stavební ruch.  Mraky lidí. Pohoda.
    Němci zálohují zpravidla všechno, včetně plechovek od nápojů. Povolání pro bezdomovce, zvané sběrač, je rozšířené. Viděl jsem dva. Starší pánové, k nerozeznání od turistů. Jeden dokonce zvedal dekly od kanálů a upraveným drátem lovil kořist. Je to makačka, protože za čtyři piksly od piva je cent.
    V německých textech si nelze nevšimnout toho, jak radikální genderismus pronikl do jazyka. Pod Geschlechtgerechte Sprache se ukrývá „pohlavně oprávněná řeč“. Ženský rod podstatných jmen se tvoří příponou „innen“, takže to nelze splést – Student vede ke Studentinnen a je to přirozené. Někomu to ovšem nestačilo a tak jazykoví aktivisté/aktivistky protlačili patvar Student*innen! Aby i ten největší Idiot*innen poznal, že jeho jazykově pohlavním nárokům bylo učiněno zadost.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání