Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Slzy, které svět nevidí (Glosa), 20. 6.

Měl bych balit, ale čtu knížky mé dcery M. Škultéty Život a jiné nesrovnalosti. Dnes odjíždím do jejího milovaného Berlína (takže GD bude vycházet nepravidelně) a kniha obsahuje její facebokové statusy.
    Čtu a dělám stejnou chybu jako u povídkových sbírek – čtu je najednou. Přitom na FB se objevují po jednom, rozptýlené v čase, takže je lehčí je strávit. Čtu je jako jiní jedí bonboniéru – en bloc. Čtu je a je mi smutno. Statusy najednou působí jinak než samostatně. Je v nich příliš smutku. Asi je to dáno tím, že jako otec vím nebo tuším, co za některými zůstává nevysloveno, nebo co stálo za jejich vznikem.
    A nebyl jsem zase tak dobrý otec, jako jsem si umanoval, když jsem pozoroval vztah mezi mými rodiči. Nepodařilo se mi překročit svůj stín a s ohledem na to, že člověk dětem předává část sebe, předal jsem i část toho smutku, který mám v sobě také. Možná však předáváním smutku jeho objem mizí, ředí se. S ohledem na zákon zachování by se dalo čekat, že opak smutku nutně narůstá, ať je to cokoli.
    Je to dobrá knížka, což neříkám proto, že jsem otec, ale proto, že bych někdy rád takovou napsal.
    Jedna poznámka a jedna oprava: svařený burčák opravdu existuje a je výborný (recept neznám), dědeček (můj otec) ani bratr se nejmenoval Jarek, ale Mirek. Chápu na jedné straně snahu autorky nepustit do svého světa cizí lidi, na druhé straně své děti jmenuje. A dcero, promiň, s Jarkem se nesmířím.
    V přibližně této podobě vyšel ten to text včera na FB. K dočtení mi chyběla poslední kapitola. Dva statusy. První vnímavým čtenářům mnohé vysvětlí.


Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání