Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Zpráva, nadšení, revoluce (Komentář), 4. 6.

V pátek se strhla mediální honička na Agrofert, notabene Babiše. Proč ten spěch? Audit EK předběžně rozhodl, že Babiš je ve střetu zájmů. Z toho naše média vygenerovala za nadšeného potlesku veřejnosti závěr, že má Babiš vrátit dotace.
Pan Babiš už nepůsobí příčetně. V normální zemi by už dávno podal demisi, veřejnost by mu jeho miliardové dojení státu netolerovala. Zběsilé útoky na Transparency, Komisi a všechny okolo jsou poslední křečí,D. Ondráčka, ředitel TI.
    Stalo by se v normální zemi, aby se dokument v režimu důvěrný (médii označovaný za přísně tajný), zaslaný z orgánu EU na ministerstvo financi dostal tak nesnesitelně lehce do médií, aniž by se nad tím příslušné orgány nepozastavily?
Poslal jsem dotaz na MF:
    Tiskový mluvčí MF uvedl, že zpráva má být zatím považována za důvěrnou; v médiích se objevilo, že je přísně tajná. Zeptal jsem se tedy přímo:
Můžete mi prosím sdělit:
a) jaká je míra důvěrnosti této zprávy?
b) řeší MF nějak únik jejího obsahu, popř. úniky obecně, a jak?
    Odpověděli mi obratem,
V úvodu návrhu zprávy je uvedeno, že se zprávou by mělo být nakládáno jako s důvěrnou – jedná se o návrh zprávy, nikoli o její definitivní verzi. Obsahuje prozatímní zjištění, závěry a doporučení – může být změněno v závislosti na informacích, které EK obdrží od ČR. Ve chvíli, kdy návrh auditní zprávy není koncipován jako definitivní verze, dokument nikdy není určen ke zveřejnění, neboť by jeho zveřejnění mohlo, v obecné rovině, například narušit průběh auditu.
Úniky informací v důvěrném režimu řeší Ministerstvo financí v souladu s právy, jimiž jako zaměstnavatel disponuje a v souladu s Bezpečnostní politikou MF.
Ing. Michal Žurovec
Vedoucí samostatného oddělení Tiskové a zahraniční protokol, Ministerstvo financí
    Požádal jsem o upřesnění k bodu b): byl už nějaký dřívější únik šetřen a vyšetřen, včetně příslušného dopadu. Stačí takto obecně.
Mohu potvrdit, že v minulosti únik šetřen byl. Dopady jsou samozřejmě zejména v rovině pracovně právní.
Michal Žurovec
    Česká strana má, po měsíci čekání na překlad, dva měsíce na vyjádření, doplnění a upřesnění. Takže v září to pošleme zpátky a spustí se další kolo. Nevědí to naši hurá politici a ti, co poskakují, jak Milion chvilek píská? Pokud bude Babiš ve střetu zájmů (kterém? do května platil v EU jeden zákon/nařízení, nyní druhý), byly dotace vyplaceny neprávem a musí se vrátit. Mechanismus je ten, že vrací stát a pak je po hříšníkovi vymáhá. Tak jsou všude nastavená pravidla. "Babiši, vrať dotace" je tedy jalový pokřik lidí věci neznalých. Věci se uvedou do chodu předepsaným způsobem a ani nenávist, ani zášť s tím nehnou. Tedy doufám.
    Babiš je v podezření střetu zájmů, tedy ze zneužití dotací. Částka je směšná. Pokud jsme v právním státě, bude vymáhána. Pokud jsme v právním státě, nemají média co od pátku v jednotné frontě argumentovat informacemi z nehotové zprávy, ať je její věrohodnost jakákoli. Pokud jsme v právním státě, nemají co demonstranti požadovat jeho odstoupení s tím, že jim bude vyhověno.
    Pokud zákony nezakazují, aby člověk v jeho situaci dělal premiéra, bude ho dělat, i kdyby se stávkovalo denně! Nátlak náměstí má působit na politiky, aby konali – můžou shodit vládu. u Nečase a dalších to šlo hladce. Nebylo by logické ptát se, proč to teď najednou nejde? Nelze Babiše svrhávat revoluční masou, neznalou a neinformovanou. Pokud to překročí jistou mez, existuje nebezpečí takového společenského rozkolu, že se z toho nevzpamatujeme. Babiš má pořád podporu třetiny voličů, není to moc, ale ani málo na rozpoutání nepokojů.
    Ano, v roce 1989 byla plná náměstí, ale protistrana byla slabá, žila ve vlastních iluzích. Přesto byla armáda a milice v pohotovosti a stačilo málo. Zatímco jsme v Praze bezstarostně cinkali klíči na Václaváku, nad Mírákem stála na Slezské kolona desítek transportérů. Mnozí o tom nevěděli, mnozí ano - a všichni na Václavák šli. Šli navzdory mediální masáži a výzvám. Dnes jsou v souladu s mediální masáží, povětšinou vyzbrojení pouze sdělovanými argumenty, o jejichž poctivosti lse úspěšně pochybovat.
    Byla to revoluce a první kroky byly za hranou práva. Tak to v revoluci chodí, aby se překonal bod nestability. Ale všude, kde se revolucí pokračuje, to nic dobrého nepřineslo. Náměstí dnes a tehdy není totéž náměstí. Děsí mě kolovrátkové opakování přiblblých frází typu Babišovy koblihy, čaulidi, narážky je Babišovu výslovnost, že všechno zaplatíme ze svých daní a podobně. Děsí mě, kolik mých známých, inteligentních lidí, s nadšením proletariátu dusá na Václavák pokřikovat Babiše do koše. Jsem velice rozčarovaný z vývoje společenského stavu společnsoti.
    Ti, co se ohánějí tak rádi principem, by tedy měli uznat, že náš stát je právní, i když ne vždy fungující k naší radosti, a nepožadovat na náměstí populistické nesmysly. Nežijeme v revoluční době.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání