Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Rhodos jiný (Dovolená), 31. 5.

Řecký ostrov jsme navštívili podruhé, byť Tsambika, kde jsme byli, je jen asi 20 km od Faliraki, kde jsme sídlili minule. Bylo to jiné. Menší letovisko (i když bývalá rybářská vesnice byla opravdu bývalá), kde kromě jedné křižovatky, kolem níž se soustředily obchody, nebylo nic. Dva zálivy v docházkové vzdálenosti na koupání, s ohledem na teprve počínající sezónu byly spíše opuštěné, byť moře bylo již koupací.
    Měli jsme jeden celodenní výlet na ostrov Halki, den padl na cestu do hlavního města na trh a nákup eur, den jsme měli půjčená kole, den jsme strávili výletem do blízké vsi Afandou (6 km) – zbytek bazén, gintonic, bazén... takže to s ohledem na AI šlo. AI je stejně fádní jako PP či plná P, ale tady měla smysl, protože jídlo v restauracích není nejlevnější a na pokoji nebyla kuchyňka, takže vařit nebylo kde. Jídlo hodiny ohřívané bylo často vysušené, takže po druhém dni jsem snídával veku s posoleným máslem a horké mléko z automatu na kávu. Nabízené ryby mě neoslovily, DD posléze taky ne. Večeře měla společenský rituál: usedli jste k prostřeným stolům a majitel osobně naléval polévku (výhradně zeleninovou, ale znamenitou). Teprve pak jste se mohli jít obsloužit.
    Řekové už začali u domů dělat střechy, dokonce sedlové. Les betonářských prutů čouhajících z plochých střech prořídl. Stavějí jak zběsilí nové a nechávají chátrat staré – asi se oprava nevyplatí, nevím. Změnily se solární ohřívače, místo ohřev voda-voda teď vládne elektřina-voda. Hlavní město nepropadlo turismu, ač turistika tvoří významný podíl příjmů. Nicméně obchody se sklem, čepicemi, keramikou a absintem nevidíte a v samém centru dostanete v sousedství luxusních hotelů kávu za 1,20 euro, retsina 4-5.
    Netřídí – viděl jsem jediný kontejner, kde ovšem bylo stejně všechno – nepořádek zůstal. Otázkou je, kdo ty petky pohazuje. V přístavech je voda čistá jako na pláži. Normálně se kouří, rozhodně venku na předzahrádkách. Přilby na motorkách patrně nejsou povinné.
    Jízdní řády jsme opět nepochopili. Na dochvilnost jsme si zvykli, ale z velice pohledné vesničky Afandou jsme se nemohli dostat – autobus prostě nejel, ač nás i místní ujišťoval, že pojede. Taxíkem to vyšlo na snesitelných 12 euro. Pak jsme tam jeli ještě jednou, protože jednak jsme se skamarádili s kavárníkem kavárny Acapulco, jednak jsme chtěli dokázat, že se odjet dá, ale jinak. Tajemství, aspoň část, je v tom, že na hlavní silnici podél velké poloosy ostrova je spousta zastávek, které nejsou na jízdních řádech. Tam jsou jen jména letovisek, když chcete vystoupit na hlavní, musíte k letovisku dodat „main street“ a ještě to důrazně potvrdit, jako že opravdu. Toto pravidlo platí zřejmě pouze jednosměrně. Pro nástup jsme nic podobného neobjevili.
    Ostrov Halki obývá 330 místních a turisté a letňáci. Především Britové si zde, patrně z nostalgie, pronajímají na léto malebné domečky, často přímo u vody (bez plážičky). I tady vládne vkus: většinu nemovitostí skoupila jakási společnost, ale ponechal jim osobitost – členění, desítky schůdků a lomených chodníčků, barvy... Je radost tam jen jít, strávili jsme tam dvě hodiny focením. Byli jsme tam v neděli, ale na mnoha domcích se makalo jako o život.
    Fotky: na fotce je cedule z baru v Afandou, jde o tvorbu kavárníkovy ženy. Praha - čekání na odlet. Rhodos - jedna ze dvou zátok v Tsambice (na hřeben naproti jsme vylezli, zabetonovaná příroda (běžný jev), tato loď už asi doplula, tato ještě popluje, svatba na skalách u druhého zálivu (ruská, nevěsta čeká podle obyčeje v autě), kaple na hřbitově v hlavním městě, struktura kamene, jak šel geologický čas, údolí úlů, raději nesedat, pěkná ruina v hlavním městě, když se náboženství a technika snoubí, bar Acapulco.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání