Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Hra s dotacemi (Glosa), 29. 5.

Při vší neúctě k Babišovi nelze tvrdit, že 100 milionů korun dotace na svou pekárnu vzal z peněz na sociální služby, jimž chybí shodou okolností také 100 milionů. Jak říkali V+W, ti, co to hlásají, to dělají z blbosti nebo za cizí peníze. Sto nerovná se v tomto případě sto.
    Pravdou ovšem je, že ty dotace měly přijít z EU, která jejich vyplacení zatím pozastavila; šetří střet zájmů. Nevím, jak funguje mechanismus dotací v tomto případě, ani jsem ho nikde nenašel. Že prý to zaplatí stát z našich daní, to ano. Jestli ano, nejsou to naše peníze: stát v podstatě jiné peníze než daně a poplatky od lidí a firem nemá. Je populismem tvrdit, že jsou „naše“. Dali jsme mu je, jsou jeho.
    Ovšem opravdu je stát zaplatil místo EU? Nenašel jsem nikde zmínku o pravidlech, takže je otázka, jestli žadatel o dotace z EU je dostane od státu, když mu je EU upře. Logika tohoto vyplacení je velice chabá. Stejně tak není známo, jestli ty dotace zatím zaplacené státem Babišovi zůstanou, když měly být původně evropské (pokud byly, vrátí se státu a nic se neděje), nebo nebudou (vrátí je Babiš státu, měl by).
    Jenže politici ani média se tím nezabývají, neb hon na Babiše je důležitější. Místo toho se točíme pořád na kolovrátku Babišových pekáren, okradených sociálních služeb a našich daní.
    Populismus. Proč asi? Pověstné qui bono se vznáší nad bažinami.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání