Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Prach jsi a budeš aneb smrtí k životu (Poznámka), 20. 5.

Čeká nás hromadné vymírání živočichů. Tuto novou hračku teď rozmazávají média, protože emise skleníkových plynů a tání ledovců už netáhne. Nejhorší je, že vymírání je vědecky podložené, na základě experiment a sběru dat. Je to tedy vážné.
    Jak moc? Bude to šesté hromadné vymírání za existenci přírody na Zemi. Nic nového, řekl by praktický cynik. Ba ne, protestuje (ne)poučený aktivista, který si plete šneka a žížalu. Nového na tom je, poprvé se na vymírání podílí hlavní měrou člověk. Nevím, jak kdo, ale tato novinka je přírodě ukradená, protože holt něco vymře tak či tak, ať to zaviní meteorit, sopka nebo člověk. Stejně se s tím popere sama. Teď to má o to horší, že člověk se podle všeho bude, na rozdíl od komety, snažit vše napravit. Takže přírodě hrozí další úder.
    Člověk obývá tuto planetu – a mění ji – po nezajímavý zlomek doby její existence. S kataklyzmaty se vždycky musela vypořádat sama. Byla součástí vývoje. Vývoj – vzpomínáte? Darwin. Možná dílem překonaný, dílem nesprávný, ale v tom zásadním pravdivý: evoluce a její založení na metodě pokus-omyl a adaptaci. Vývoj je především dán přizpůsobování se stávajícím podmínkám s přihlédnutím k jejich opakování, jen přizpůsobení a poučení jedinci ponesou svou genetickou informaci dále. Redundance v počtu jedinců je obrovská, protože ztráty jsou obrovské. Čím je organismus složitější, tím trvá přizpůsobení déle. A čím je přizpůsobení dokonalejší, tím sevřenější je past, do níž se druh dostal.
    Příroda je plná naprosto neuvěřitelných konstrukcí života, ale z hlediska rozvoje druhu smrtících. Řada forem života se zcela věnuje jen přežití, na nic jiného nemá čas. Přírodě jako takové nijak nepřispívá a když vyhyne, nic se nestane. Nevyhynutí není program!!! To je pouze lidský pohled, adorování života. Většina forem života má pouze roli v potravním řetězci a opět redundance způsobí, že když jeden vyhyne, další ho po čase coby sousto zastoupí.
    Na Zemi dnes žije deset milionů druhů hmyzu. To se neví, je to odhad! Popsáno je něco přes milion a je zřejmé, že popsat všechny nemá praktický smysl, protože tolik odlišností zásadní povahy, aby to stálo za zaznamenání, neexistuje. Velká část lidí dosud hladoví, jiní žijí pod hranicí životního minima, nedůstojně přežívají. Možná se pletu, ale nejsme povinováni více jim než chroustům?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání