Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Venezuelský amok (Téma), 10. 5.

Venezuela má dva prezidenty. Zvoleným je Maduro, podruhé zvolený v květnu 2018 (68 % hlasů, poprvé těsně v dubnu 2013 z pozice viceprezidenta). Bylo to po smrti prezidenta Chávese, jenž Maduru doporučil. Kolem voleb sice byly nějaké tanečky, ale více méně formální. Manipulace nebyla mezinárodními pozorovateli potvrzena.
    Provizorním prezidentem je lídr opozice Guaidó, který se do funkce prezidenta instaloval sám(!) na počátku tohoto roku, z postu předsedy venezuelského Národního shromáždění. Není jasné, jak ho někdo může titulovat coby úřadujícího, dočasného atd., kteréžto pojmy jednak venezuelské ústavní právo nezná, jednak se ustanovil diktátorsky. Pozoruhodné také je, jak rychle ho řada států včetně nás (což o to), ale i USA (no toto!) uznala. Ve Venezuele přitom nepanují žádné extrémní poměry, lidé se nepodřezávají, armáda je v pozadí. Trvale, což je pozoruhodné, protože to není úplně normální.
    Venezuela sice trpí hyperinflací, nespokojenost lidí roste, začaly nepokoje, občas jsou při demonstracích mrtví (jednotky měsíčně, takže žádný masakr). Přesto EU před časem vyzvala Maduru, ať si kouká dát zemi do pořádku a udělá volby svobodné, tak aby se Unii a dalším líbily. Tedy bez něj v křesle. Dodnes samozvoleného Guaidóa podporují jen USA a asi půl Unie. USA mají jasný důvod: paktování se Madury s Ruskem a Čínou. A ropu,Venezuela má největší zásoby na světě. Proč Unie?
    Jeden náš mediální znalec venezuelských poměrů (rozuměj novinář) napsal, že svrhnout diktátora, „přestože za vámi stojí skoro celý národ, nelze hlavně proto, že ten jeho malý zbyteček má v rukou zbraně“. „Skoro celý národ“ a „malý zbyteček“ (tedy armáda) – uronil jsem slzu při vzpomínce na „analýzy“ Rudého práva v minulosti. USA opakovaně hrozí blíže nespecifikovaným zásahem, ale skutek utek. Možná si nejsou jistí chováním právě onoho „zbytečku“.
    Situace kolem Venezuely a nervozita Američanů mi připomíná totéž v probíhajícím brexitu? EU jedná od počátku přesně tak nervózně a neklidně, včetně siláckých gest a projevů.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání