Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
MLJ (Zpráva z akce), 7. 5.

Festival Mladí ladí jazz probíhá už roky, ale teprve teď jsem zaznamenal existenci závěrečného koncertu. Byl na Karláku, deset skupin, zadarmo, pivo i víno za dobrou cenu i jídlo cenově přijatelné, žádný párek za 80 a podobně.
    Program byl více než slibný, ale skutečnost ho nedosáhla. Minusem nebyla účast kapely mínus123 minut (vtip), ale zvukaři. Mladí ladí jazz a hrají výtečně, zatímco zvukaři jsou odkojeni tuc-tuc, takže jimi uznávaný frekvenční rozsah je tak 20-99 Hz. Zmíněnou trojku -123minut zkurvili jako první, naštěstí stačilo odejít asi půl kilometru a bylo to OK. Závěreční Jaga Jazzist v podobě hlukové tsunami šlo poslouchat nejlíp asi 20 m od pódia, jinak jste nepoznali, jestli na něm nedupe stádo slonů. Umělecky mě zklamali slibní Moon Hooch – dva saxofony a bicí jsou neortodoxní kombinací, ale opakovat několikataktové schéma do setmění patří opět mezi tuc-tuc. Přitom dokázali hrát vysoce zajímavě.
    Na malé scéně jsem zaznamenal (můj) objev B/Y Organism s nápaditou hrou, inu hammondky. Příjemným překvapením byl úvodní big band HarmCore Jazz Band s mnoha slečnami v puntíkovaných šatech evokující počátky jazzu. Tomu nasvědčovala i první řada, kde byly smyčce, zatímco dnes tam sídlící saxofony seděly až nahoře, na místě dnešních pozounů. Nicméně aranže i dobových skladeb byly aktuální, nepietní, žádný revival. Paráda! Emil Viklický s věkem změkčuje tón i interpretaci a stárne jako dobré víno. Folklórní písně v jeho podání už nejsou „mladickými“ výboji a hledáním, ale přirozeným poznáním, že všechno je jazz.
    Na adresu pořadatelů vznáším dotaz, kdeže byly kadibudky? Nebyla ani jedna a nejen muži, ale i ženy se nořili do řídkého houští. Kdo absolvoval, měl zpravidla jako důkaz znečišťování ve vlasech okvětní lístky kvetoucí flóry. A politikové si mohli odpustit lezení prdele.
    Na Youtube je šestihodinový záznam z koncertu, takže fotky nepřikládám, až na malou, kde jsem já z kamery, co jezdila zavěšená na drátech, a celkového pohledu na hlavní pódium přes vodotrysk.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání