Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
A je to tady (Glosa), 25. 4.

Dlouhá léta si (i jiným) kladu otázku, kdy teroristům dojde, že nás mají v hrsti. Že se většinová společnost neubrání, jedině za cenu takových porušení vnitřních etických pravidel, že se nepozná, kdo útočí a kdo se brání. Nebo za cenu takového sešněrování jedince, že vězení se samotkou a ostrahou proti tomu bude fešácká dovolená v Karibiku.
    Prvním impulsem byl sebevražedný atentát. Míněno ne ten úplně první, ve vypjatých extrémních situacích, kdy sebevražda byla pouze důsledkem útoku ve ztracené situaci a šlo jen o to, jestli dotyčný zemře dřív nebo později, aktivně nebo pasivně. Nábožensky a ideově motivované sebevražedné útoky jsou novinkou posledních desítek let. Pořád však nedošlo k tomu, aby se změnila koncepce útoku ze singl na hromadnou. Ať to probíráte, jak chcete, pokaždé jde o jednu akci – jedno najetí autem do davu, jedno vystřílení kostela, jedno zapálení koncertního sálu, jedno vyhození tržiště do vzduchu.
    Jediný hromadný pokus byl v podstatě čtyřnásobný – myslím čtyři letadla v USA. Teroristé zjevně nemají vzdělání či aspoň ponětí o psychologii. Jinak by zaútočili po celém světě v přesně nastavených časových odstupech a na identických místech. Odpálit v prosinci na desítkách vánočních trhů nálože, po pěti deseti minutách, aby se zpráva přiměřeně rychle šířila, její obludnost aby pomalu docházela policii, narůstala by panika a neklid, a mezitím by chodily další a další zvěsti. Vypukla by obrovská nezvladatelná panika, další mrtví.
    Každého napadne z fleku dalších iks možností.
    Na Ceylonu to teď zkusili. Zatím v malém, šest míst, ale přes 360 obětí. Teprve se to učí...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání