Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Macronova pětiletka (Aktuálně), 18. 4.
Požár Notre-Damu probudil v prezidentu Macronovi utajenou francouzskou levicovost, tak blízkou komunismu. Ještě se neví, jaké jsou škody, ani se to netuší, ale on už vyhlásil termín obnovení památky – 2024! Proč? Inu protože je dobré být vizionářem v době, kdy to nic nestojí a kdy to nejvíc vynáší. Kromě toho v tom roce hostí Francie olympijské hry. Mondijé, to je ale náhoda. Kromě toho jen o peníze nejde, jde také a hlavně o kapacity. Tuší někdo, kolik jiných památek bude odloženo, protože na ně nebudou zdroje? A kolika jiných států se to bude týkat, protože se samozřejmě všichni pohrnou do Paříže?
Velikonoce (Glosa), 18. 4.

Netušil jsem, že se ještě vrátím k provařenému tématu pohrdání Velikonocemi, tolik oblíbenému po roce 1989, kdy se navrátilci z (ekonomické) emigrace předváděli v líčení obrazu, jímž nás (podle nich) vidí vyspělý svět (jehož se oni stali úspěšnou součástí – proto se ostatně začasté vraceli...) na základě pohanského zvyku bít ženy. V pondělním magazínu OnaDnes jeho vedoucí Šilhová vylíčila ve fejetonu, jak ji jednou v koupelně jejích rodinného domu přepadla po ránu tlupa opilců namáhavě slabikujících jakousi hodovou říkanku. Ubránila se kartáčkem na zuby.
    Lehkým tónem napsaný začátek ovšem záhy skončil v černé díře. Už od mládí prý nevěděla, jak na tuto „bizarní“ tradici reagovat. Možná by si měla místo toho něco o tradicích a jejich iracionalitě přečíst. Velikonoce a jejich konkrétní pojetí jsou rozdílné věci. Jako ostatně skoro všechno, ne-li úplně všechno. Stačí se podívat co kde kdy s čím a jak lidé jedí. I zde se najdou znalci, kteří zasvěceně hodnotí naše tupé české zvyky a dávají nám za vzor vyspělé „jinde“, aniž by ovšem tušili, že se liší pouze kabátek.
    Jenže Šilhová generalizuje – nevkusně a především pitomě. Prý „většina chlapů má podobné pocity trapnosti“ jako ženy, co se týče velikonočních úchylek, a vybízí k tomu, se na velikonoční zvyky vykašlat. Je to jen zdánlivě projev slepičí inteligence (protimluv), je to svou podstatou nebezpečné. Autorka se zaštiťuje jakousi ničím než jejími pocity nepodloženou většinou jedinců opačného pohlaví; za ženy stačí podle všeho jako jejich představitelka sama jediná.
    Kde se v lidech bere to fanatické přesvědčení o jejich nezdolné pravdě?
    Abyste se se o Velikonocích nenudili, zítra „to be continued“.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání