Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Černá díra není ani černá, ani díra (Poznámka), 12. 4.

Nechci být za kazišuka, ale přesto že pořízení snímku černé díry je něco úžasného, je to všechno poněkud jinak. Záměrně jsem se vyhnul slovu „fotografie“ – striktně vzato to není fotografie (asi jako rentgenový snímek plic není fotografie plic). Nesouhlasí první část slova. Vesmírné objekty se zpravidla barví, aby výsledný dojem byl „realističtější“, rozuměj líbivější. To je samozřejmě OK, lidské smysly jsou nedokonalé a většinu snímků toho, co nemůžeme vidět ve spektru světla, které naše oči vnímají, bychom viděli jinak, nebo vůbec.
    A jsme u jádra věci: ona černá díra je objekt tak rozměrný, tak daleko a v tak nepředstavitelných podmínkách, že o jeho uspořádání se můžeme jen dohadovat. Ze vzdálenosti tisíců miliardy kilometrů uvidíme Cheopsovu pyramidu jako čtvercový půdorys a pokud nevíme, jak vypadá, můžeme si její podobu domýšlet do konce světa. Veškeré vizualizace nepředstavitelného, jako například čtyřrozměrná krychle zmíněná v jedné diskusi na FB, je pouze a jenom vágní pokus o to, narvat do našeho světa ten cizí. Ryba z vody vidí objekty na břehu rybníka neskonale líp, než my interpretujeme to, co pořídily přístroje kdesi v jakési mlhovině.
    Pokud jsou naše představy o černé díře správné, pak především proto, že jsme je vytvořili pomocí způsobu vidění světa, jak to umíme. Co neumíme, neuvidíme, neextrapolujeme, neodhadneme, nenasimulujeme. Takže pokud o černých dírách opravdu něco víme, tak je jisté, že je tam všechno asi jinak. Zhroucená a degenerovaná je nejen hmota, ale i čas a prostor, který by ani sám Euklides nepoznal.
    A tvrdím, že to, že je všechno zřejmě jinak, není naše prohra ani mínus. Smysl existence člověka není všemu rozumět a do všeho kecat, ale smířit se s tím, že život existuje přesto, že o světě kolem nás toho nejspíš moc nevíme.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání