Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Příslušnost  ke stádu (Glosa), 9. 4.

Každá záliba sdružující lidi (stejně jako profesní uskupení) vede k tomu, že si vytvoří a osvojí specifické názvosloví pro věci a dění jinak běžné. Ti první vytvářeli, ti další se v podstatě jen „konzumovali“. Na jedné straně je to logické, na straně druhé se nemohu zbavit dojmu, že je v tom značný prvek okázalosti a exhibicionismu. A snobismu – velmi výstižného slova, které z nějakých důvodů upadlo do zapomenutí.
    Endemickou slovní zásobu doplňují vnější projevy – oblečení, obuv, doplňky (vojáci říkají výstižně výzbroj a výstroj). To je sice také výrazným znakem společenství, ale přece jen v civilním životě není úplně na místě. Nosit indiánskou čelenku nebo maskáče a kanady do práce je už příliš nápadné, zpravidla i nevhodné. Naproti tomu mluva vidět není a mezi svými si tak vyznavači toho či onoho užijí, aniž by na ně bylo vidět. Spiklenectví je další nedílný prvek projevů, o kterých se zmiňuju.
    Nesmím zapomenout na policejní hantýrku, pardon, oni tak mluví i s veřejností, takže to není hantýrka, ale odborná mluva. Takový „nápad trestné činnosti“ místo „nárůst“ je zajímavá perla, pardon – nápad, hornické „vytěžení“ informací od „ztotožněného zdroje“ zní správně chlapsky, ale neuvěřitelnou noční můru představuje „realizace“. Malá ukázka pro otrlé: „Realizace hospodářské trestné činnosti na Tachovsku“ vyvolá ve slabších jedincích hrůzu, byť ji na tiskovce vysloví půvabná ústa tiskové mluvčí (znamená to vyšetřování uvedeného deliktu v uvedeném místě).
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání