Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Sprostý podezřelý ohledy nezaslouží? (Glosa), 5. 4.

Pražské arcibiskupství podalo žalobu na kněze, jenž měl zneužívat jednu svou ovečku, mladého chlapce. Včera TV Nova citovala reportáž Deníku N, i našel jsem si ji a související články. Zaměřím se ne na hodnocení zneužívání, mohl bych jen obecně, stojí jedna výpověď proti druhé, ale v tomto případě na novinářskou etiku.
    Reportáž od R. Kalenské je děsivá. Zachycuje údajně jen 10minutový rozhovor s obviněným knězem, takže pětkrát se objevivší jeho postesk je sakra hodně:
  • A už mi navíc není dobře.
  • Víte, mně je opravdu zle.
  • Mně není dobře a na některé věci si teď nemůžu vzpomenout.
  • Nevzpomínám a není mi dobře. Je mi na zvracení.
  • Mně opravdu není dobře.
    Kalenská to ignoruje a jede jako mašina, jako kdyby kněz nic neřekl. Dotaz stíhá dotaz. Kněz se necítí dobře, jak dokumentují jeho odpovědi, ale investigativní novinářka na takové detaily nebere zřetel. Osobně ji neznám, ani po tom netoužím, ale musí to být zlý člověk. Nebo spíše bez emocí – dělá „jen svou“ práci.
    Článek výmluvně dokumentuje manipulaci Kalenské s fakty. Úvodní dotaz:
Jaký je to podle vás člověk?
Řekl bych, že v něm bude něco trochu psychopatického.
    A závěrečné konstatování:
Jen na závěr, Jiří Kylar, kterého považujete za psychopata, mi v žádném případě neřekl, že jde o vás. Tu informaci mám ze dvou zdrojů z arcibiskupství.
    Kněz ani náhodou neřekl, že Kylara považuje za psychopata – vyjádřil se v podmiňovacím způsobu a použil slova se značně neurčitým významem (něco, trochu). Nevím, jestli je vinen tím, z čeho je žalován, ale vím, že pražské arcibiskupství ho dvěma zdroji Kalenské prásklo. A té to přijde v pořádku – inu, čtenost je zlaté tele.
    Aby bylo jasno – Deník N v tomto ohledu není výjimka, ale čekal jsem, že bude. „N“ v názvu deníku má znamenat nový. V tomto případě bohužel spíše NN (nic nového). Byl jsem jenom korektor, ale u některých článků jsem se hluboce styděl.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání