Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Ultimátum (Poznámka), 22. 3.

Dnes vyprší studentské ultimátum, dané před 14 dny na demonstraci našim politikům, aby udělali něco se zanedbávanou ekologií. Co se stane, není zřejmé, asi nic. Co se taky stát může? Adorovaná mládež svými projevy prokázala kromě k věku patřící nadšení pouze notnou dávku naivismu, neznalosti a přesvědčení. Samozřejmě se ozvou ti, co mě titulují jako SSZ, který má jedovaté výhrady ke všemu a podobně.
    Nesouhlasím s dělením lidí na mladé a staré, ve smyslu přístupu k faktům. Jistě, jako mladí jsme pro spoustu věcí nadšení často jen proto, že o problému moc nevíme. To ovšem platí pro jakýkoli věk. Organizátorka pátečních ekologických protestů například zasvěceně prohlásila: „Já sama jsem se v médiích o klimatické změně nedozvěděla a neznám nikoho, kdo by se o ní dozvěděl z televize nebo z novin.“ Nikdo se nad tím nepozastavil, ačkoli její neznalost nelze ani věkem omluvit.
    Jenže i dospělý se dopustil neuvěřitelně nesmyslného prohlášení, s ohledem na věk a odbornost až trestuhodné. Akademik Ač: „Kdyby se například zdanilo létání, nedotklo by se to chudých lidí. 90 procent chudých nelétá. Těch 10 procent nejbohatších by létalo méně a mělo by to významný dopad na celkové emise. Spousta spotřeby není tak, že by bez ní člověk nepřežil. Souhlasím s tím, že v nejchudších zemích mohou být problémy, ale myslím, že těch se to tolik netýká. Spotřeba je v těch bohatých.“ Ukázka toho, jak z pravdivých údajů vznikne nepravdivý závěr.
    Jemu sekunduje i vědec Bedřich Moldan: „Až trošku víc dospějete, budete žít ve zcela jiném světě, než je dneska. Například tam nebudou fosilní paliva. To bude během dvaceti až padesáti let. Jsem přesvědčen, že se bez nich nakonec svět obejde.“ Jako kdyby neznal osud podobných předpovědí, z nichž vyniká ta od tzv. Římského klubu, podle níž už dávno měla společnost zkolabovat, protože by už nebyly k dispozici žádné zdroje surovin a energie.
    Nevidím proto rozdíl v tom, kdo blábolím, blbne lidi a aktivizuje je pomocí nesmyslů a výmyslů. Patří to do stejné škatulky jako přesvědčení studenta, že ekologické problémy lze řešit, protože potřebné technologie jsou k dispozici. Jaké to jsou, však netuší.
    Jediná spolehlivá předpověď v této oblasti je univerzální: ti, co strhávají masy za pomocí populistických lží, mají vždycky úspěch. Akorát náprava je stále náročnější finančně, časově i zdrojově.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání