Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
K ničemu (Glosa), 21. 3.

Dnes je první jarní den. Učili jsme se to ve škole a z hlav to nedostaneme. Přesto se neustále objevují kazišuci, kteří nás upozorňují na to, co sami nevymysleli – že jaro začíná jindy. Myslí to pravé, astronomické, prostě to, co nikoho nezajímá, ani astronomy ne. Jako kdyby to nebylo jednak jedno, ale hlavně – komu to vadí? Je to nějaký kritický termín? Není, pouze banální otázka do hloupé televizní soutěže.
    Takové roky už máme svobodu a informace, a pořád je to k ničemu. Jak může nějaká receptová slepice napsat, že „donedávna by nás nenapadlo požádat v restauraci o zabalení zbylého jídla, jak je na Západě běžné i v těch nejluxusnějších restauracích“. U nás to je možné od doby, kdy se rozšířily patřičné obaly. A to už je roky. Co chcete od pipiny, která vychvaluje dopékání masa v troubě přes noc při zbytkovém teple? Netuší, že zbytkové teplo funguje nezávisle na denní době a že maso pokrm ekonomicky připravený bude muset k obědu neefektivně ohřívat.
    Nebo uzemnění. Dosud to slovo každý znal jen jako technický termín, či přeneseně jako ubít někoho argumenty. Teď proniklo do běžného života, pardon do veřejného prostoru, kvůli haváriím Boeingů 737 MAX 8. Tento (a další) model se nesmí pohybovat ve vzdušném prostoru řady zemí světa, jsou „grounded“ neboli otrocky přeloženo uzemněny. Všem zastáncům toho slova přeju číst patvary jako „Boeing uzemněný v Evropě létá dál nad Spojenými státy.“ To se bude těžko chápat, ale i vysvětlovat. A přitom stačí málo: letadla docela obyčejně odstavit.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání