Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Hits sunt leones (Glosa), 19. 3.

Případ se lvy na Zlínsku ukazuje náramně názorně nebezpečí ukrývající se v rychlých a neověřených zprávách. Jsou oblíbené ve všech zpravodajských webech, v tisku, televizi a rozhlase. Sice všichni čerpají z jednoho, posléze několika zdrojů a opisují jeden od druhého pod naivní domněnkou „aktuálnosti“ a především zlatého telete čtenosti, ale je to cesta nebezpečná. Lze pomocí ní krátkodobě, a v důsledku opakování tohoto přístupu i středně- a dlouhodobě, manipulovat s veřejným míněním. O to se lze snadno přesvědčit na sociálních sítích a řadě diskusních fór.
  • Lev zabil chovatele.
  • Lvi byli dva.
  • Policisté lvy zastřelili, aby se dostali k oběti.
  • Lvy nešlo uspat kvůli stísněným prostorám.
Nikdo už nesmaže ty výtky na adresu policie, která postupovala bezohledně vůči zvířatům, neudělal pokus je ochránit. Nikdo se nezeptá, proč bylo nutné vnikat do výběhu, když byl chovatel mrtvý. Nebo nebyl? Otázkou je spíše, jestli to policie zkusila zjistit, třeba adorovaným dronem? Na místě byli pracovníci zoo s narkotizačními puškami, ale ředitel odmítl lidi nasadit pro nepřehledný terén a hrozící riziko. Opět se nikdo nezeptal na jiné možnosti, například onen dron. Nebezpečí prodlení podle všeho nehrozilo. A to přesto, že výběh nebyl zkolaudovaný (ale žádné zvíře předtím neuniklo), a to z absurdních důvodů – majitel tam komisi odmítl vpustit.
    Uvědomuje si vůbec někdo absurdnost celé situace, ať už média, diskutující či státní orgány? Jedna otázka za druhou a odpovědi nikde. A příště se bude situace opakovat, „aktuálností“ informování počínaje a řešením a nápravě konče.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání