Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Móda nosit kalhoty tak, aby byla vidět anální rýha, pochází z amerických věznic. Vězeň tím dával najevo, že je k mání.
M. Čenský, fotograf

Ohlédnutí (A týden uplynul), 18. 3.

* Boeing si nasral do bot, když po druhé nehodě typu 737 MAX 8 nestopl do vyšetření lety – udělali to jiní a firma to velice těžce odskáče. * A ti, co zakázali z hodiny na hodinu letadlům ve vzduchu vstup do prostoru Evropy, nasrali do bot těm posádkám a cestujícím. * Mladý, svobodný a bohatý. Typický Pražan s hypotékou bere 53 tisíc, splácí ji 26 let * Organizátorka pražské části mezinárodní stávky středoškoláků za lepší klima už ve svých 12 letech poznala, že nosí nekvalitně ušité prádlo – to ji přivedlo k zájmu o svou uhlíkovou stopu. *
Divný pocit (Editorial), 18. 3.

První týden práce ve výpovědi – zvláštní pocit. Editoři si stěžují tak, že týden po podpisu smlouvy dostanu kopačky, leč skoro měsíc ještě budu nekvalitní práci honorovaně odvádět. S takovým rozpoložením jsem ještě nepracoval. Je to divné – pracujete blbě, takže vás vyhodí, ale ještě vás tři týdny nechají pracovat blbě... Mám indicie, kdo byl ti „editoři“, podle všeho jeden, max. dva. Takový ambiciózní akurátní typ, byrokrat. A zaznamenal jsem malé příjemné potěšení. V článku jednoho významného sociologa se pojednávalo o zpětné vazbě ve společenských jevech a autor tvrdil, že jde o zápornou. Editor se ošíval, ale nakonec se s ním spojil a hle – byl tam překlep, měla být kladná.
    Začal jsem pokračovat v (pokračoval jsem v započatém) kácení akátů na zahradě, jsou vesměs dendrologicky odepsané. Už mě čeká jen jedna výzva v duchu 2xPavla. Jedna větev mi propíchla gumový balónek, kterým se cucá směs do karburátoru. Bez něj pila nejede. Dal jsem za něj 200 s tím, že si to opravím sám. Jinak bych vyplázl hodně přes tisíc, protože se pila musí v duchu dnešní ekonomiky skoro celá rozebrat. Píst z válce jsem sice nevyndával, ale skoro; stejně jsem musel vyvinout velké úsilí, abych cucbalónek nasadil na dvě minimalisticky dlouhé, nepřístupné hadičky.
    Po dvou hodinách jsem byl skoro hotov, akorát jedna páčka, pojistka proti chodu pily bez držení rukojeti, nefunguje. Během operace se jaksi vysmeklo pérko ji topořící. Abych rozdělal rukojeť, k tomu nemám sil. Cítil jsem v břiše narůstající teplo, které končím tím, že vyskočím, zařvu několik sprostých slov, udělám v nich chybu, to mě vytočí ještě víc, a mám tendenci s předmětem bacit, byť šlo o korunovační klenoty. Protože pila stejně nebrzdila, měla své za sebou, nechal jsem ji na náhradbí díly a šel na web koupit jinou.
    Pes od DD se naučil otvírat vchodové dveře. Trvalo mu to skoro rok, než na to přišel. Ke všemu zbytečně, protože je to ideální pes ve smyslu pobytu venku. Doma být před den nemusí dokonce ani v zimě či dešti. Takže moc nepelichá a netukuje. Akorát s tím otvíráním otravuje, protože si otevře, nechá se vidět v pelechu, a běží ven. A vnitřek se zbytečně ochlazuje. Pořídím kouli místo kliky, ale zatím využívám geniální tip: kliku pootočit o 90 stupňů tak, aby směřovala vzhůru. A pes má po žížalkách.
    Po delší době jsem viděl pohodový film, sice s předvídatelnou zápletkou, ale přesto. Lepší teď než nikdy (2014) s M. Douglasem a D. Keatonovou potěšil už prostředím jazzových klubů, v nichž Diana zpívala. Zaujala mě stará herečka, tak 90 let, neustále s cigaretou v ruce (Frances Sternhagen, 1930). V dnešní hyperkorektní době je to něco unikátního. Snad jediný člověk s cigaretou v celém filmu. Američané často využívají pro epizodní role bývalé herecké hvězdy coby koření.To se mi líbí.
    V sobotu jsme i s SS jeli s milockými kamarády do Bratislavy, navštívit tradičně Slovenský salon vín. Vše proběhlo, jak mělo, vína o něco horší, resp. špičkových méně než loni. Pak oběd a po něm prospatá cesta zpět. Večer kultura, kvartet O. Štveráčka v kyjovské Pražírně. Hraje s nimi proslulý bubeník Gene Jackson (doprovázel dlouho H. Hancocka), ale ještě víc mě nadchl klavírista.
    V neděli jsem sám, DD je nemusí, navštívil koncert vokálního 4tetu. Nějak moc je nesleduju, ale zachtělo se mi je vidět – vizuální stránka dominuje, aspoň pro mne. Akorát jsem musel do Uh. Brodu, což je kapánek z ruky, ale že vystupují v Hodoníně, mi uniklo. Kvůli nim jedu do Prahy až dnes ráno, musím brzo vstávat, v úterý tak, neb jdu k zubaři. Osud je tvrdý. Koncert znamenitý, až na pár nectností v podobě „spoluúčasti“ publika. Vokály precizní, aranže nádherné.
    Fotky: Bratislava – pěkné přivítání, stopy po vánočním požáru na trhu; Milotice – osamělá lednička na parkovišti, kvartet O. Štveráčka, jaro u zámku; herečka Frances Sternhagen.
Mladí vpřed! (Meditorial), 18. 3.

Výročí vstupu ČR do NATO oslavila ČT jak? Opět vynalézavě – celodenní ódou pod tlakem dvaceti atmosfér. Co čekat od vymytých mozků zajatých bludy o tom, jak se nejlépe dělá program, aby zaujal – koho?
    Organizátorka pátečních ekologických protestů (viz Ohlédnutí) je vskutku zasvěcené děvče: „Já sama jsem se v médiích o klimatické změně nedozvěděla a neznám nikoho, kdo by se o ní dozvěděl z televize nebo z novin.“ Předčasný vstup do politiky je horší než předčasný sex.
    Slovutná Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila ČT, že v rozporu se zákonem vysílala po deváté hodině večer díl seriálu Most!, který obsahoval vulgarity. Představte si to. S odkazem na předešlé by měla stíhat především politické pořady.
    A uzemněná letadla uzemnila nejen mě. Zvláštní je, že když si někdo vzpomněl na logické „odstavená“, bylo rázem po uzemnění.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání