Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Právo na střelbu (Polemika), 15. 3.

Střelba ve Vinohradské nemocnici a před jednou vinohradskou hospodou vyvolala logicky diskuse o tom, jak takovým událostem zabránit. Podobně jako v USA se střetávají dva názory – právo nosit (a použít) zbraň a právo na bezpečný život těch ostatních. Jinak řečeno – zpřísnit a omezit držení zbraně, nebo zavést kontroly a zákazy?
    Deník N publikoval dva názory – liberální P. Koubského a ochranářský J. Moláčka. Pokud jde o mě, vybral bych si ten Moláčkův, ovšem vyargumentovaný Koubským. Nesouhlasím s tezí, že není třeba udělení zbrojního pasu a nošení zbraně zpřísnit (když je rám na ministerstvu, proč ne v nemocnici, divadle či supermarketu?), nesouhlasím s tím, že držení zbraně znamená automaticky její použití. Střelná zbraň je, aspoň pro muže, něco jako nůž. Je to především symbol. Symbol, který vůbec nemusí být použit proti někomu, ať útočně, nebo obranně.
    Symbol se užívá jako symbol, tedy nikoli automaticky nebo apriorně se záměrem použít. Proč měl pacient pistoli? Ke čtyřem Moláčkovým variantám důvodů, proč měl pacient pistoli u sebe, patří ještě ta nejpřirozenější – je na ni zvyklý! V těžké zdravotní situaci je s ním někdo mocný. Vůbec nemusí být pomatený nebo chtít skoncovat se životem.
    Proto omezení držení zbraní se často používá argument, že kdo bude chtít někoho zabít, zbraň si tak jako tak obstará. Statistika použití legálních a nelegálních zbraní to dokazuje. Udělejme si malý myšlenkový experiment. Jedna chata má pootevřené dveře, druhá zavřené, ale nezamčené, třetí zavřené a zamčené, čtvrtá navíc opatřená dalším zámkem nebo mříží. Statistiky pojišťoven mluví jasně: pravděpodobnost vykradení klesá s mírou zabezpečení, neboli míra spáchání nepravosti klesá s obtížemi, jež je nutné překonat.
    Jeden prvek tvrdého postihu bych zavedl: člověk, u kterého kontrola odhalí zbraň tam, kde ji mít nemá, bude automaticky postižen. „Jejda, já jsem si pistoli zapomněl v kapse,“ nemůže po jejím odhalení kontrolou v místech, kde je zbraň viditelně zakázaná, být brána ani jako nejapná výmluva.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání