Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Širokoúhlý pohled (Glosa), 13. 3.

Nástup širokoúhlých obrazovek komentovaly svého času soudružky-odbornice z ČT zasvěceně jako zjevení konečně oku přirozeného obrazu, což poměr 4:3 není. Jen jim nikdo do proslovu nenapsal nic o formátu 21:9, oku zajisté ještě přirozenějšímu, přestože v kinech viděly prakticky jenom ten.
    Léta jsem žil v domnění, že 70mm film, který je dosud považován za (kromě IMAXu) technicky nejkvalitnější a pořád se ještě občas dá na nějakém festivalu vidět, měl normální šíři 35 mm, ale políčka byla na výšku. Touto fintou stačilo jen změnit optiku stávajících promítaček, aby obraz otočila, ostatní se neměnilo. S překvapením jsem tuto informaci nikde nenašel. Četl jsem ji kdysi v knížce o historii filmu – Chaplinovo království od Kr. Toeplitze.
    Našel jsem jen zmínku o formátu VistaVision (Kodak), který přežil asi jen šest let, jako ostatně většina širokoúhlých formátů, a že jich bylo. Definitivně jsem si také ujasnil chiméru o formátech obrazu 4:3, 16:9 a 21:9 – jsou sice tři, ale desítky! Týkají se především zobrazovacích zařízení, nikoli obrazu (filmového políčka) jako takového.
    Tím jsem se vyhnul komentování toho, proč zejména ženy tak rády mluví o tom, o čem nic nevědí. A proč se snaží působit zasvěceně. Vzpomínám na B. Kroužkovou, která z faktu, že Pendolino má naklápěcí vagony, aby mohlo jet 160 km/h, ale využilo toho jen na malém úseku u Brna, protože jinak nebyl k naklánění důvod, usoudila, že 160 se u nás jezdí jen tamtéž, tedy na pár kilometrech. Budiž, je to technická věc, ale její současná kolegyně, která se domnívá, že velkoobchod je ten s plochu nad 200 metrů, by neměla v televizi být vůbec.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání