Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Bylo, nebylo (Poznámka), 12. 3.

Asi před třemi týdny (z 21. na 22. února) přistála japonská sonda Hajabusa na asteroidu Ryugu a po odebrání vzorků opět odstartovala.
    Frajeři, říkal jsem si, a to posledních iks minut před přistáním byla v rádiovém stínu a letěla v autonomním režimu. I kdyby spojení fungovalo, stejně by nemohla být kvůli zpoždění signálu řízená v reálném čase.
    Když jsem pak slyšel několik verzí, začal jsem pátrat, jak to bylo.Verdikt je – nepřistála, neodstartovala. Ani parádní verze letmého přistání s dotekem nezbytným pro odebrání vzorků nebyla pravdivá, ale pěkná ano. Hledal jsem jehlu v kupce sena a našel.
    Sonda přistávala klasicky, tedy kolmo, žádný letmý dotek. Prostě žuchla na povrch, vystřelila v tom okamžiku náboj z tantalu do povrchu, aby ho rozrušila a mohla nasát zvířené prach a úlomky, odrazila se a až po nějaké chvíli zapnula motory. Malý obrázek zachycuje stav asi pět vteřin před kontaktem, tady je vlevo dole vidět vznikající prachový obláček a tento obrázek ukazuje stav několik vteřin po odrazu.
    Důvod je nasnadě: nekontaminovat vzorky. A proč tantal? Po delším pátrání jsem našel logický důvod – opět kvůli kontaminaci. Na asteroidu tantal není, takže ten, který ve vzorcích je, pochází ze Země. Rafinované.
    V dubnu to má zopakovat. Tentokrát použije střelu z mědi, těžkou 2,5 kilo (tantalová měla pět gramů). Vypálí ji ze vzdálenosti 500 metrů, předpokládá se vznik kráteru o průměru asi dva metry. A co jsem ani netušil, na podzim 2018 tam vysadila kontejner se dvěma vozítky. No vozítky – jsou to spíš kilogramové blechy, protože poskakují. Jízda při malé gravitaci by byla riskantní. Takto stačí malý impuls, jímž se blecha odrazí a po asi čtvrthodině letu přistane asi o 15 metrů dál. To dává rychlost metr za minutu.
    Gentleman
 
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání