Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Pravidlo dvou vteřin (Glosa), 8. 3.

Ministerstvo navrhuje za nedodržení bezpečného odstupu mezi auty čtyři trestné body a pokutu. Papouškuje nesmyslné pravidlo dvou vteřin, ale do zákona dá lišácky metry. A to nezávisle na konkrétní rychlosti: nad 80 km/h to má být pro osobní auta 50 metrů., ačkoli u 130 km/h je to podle expertů 72 metrů. Pravidlo vyžaduje koncentraci na cokoli, kromě vlastní jízdy, jeho dodržování pak pouze na jedno – vzdálenost.
    Zapomíná se ne to, že auto, které má dodržovat vzdálenost, není na silnici samo. Před ním a za ním jedou další, jiná předjíždějí. Striktní dodržování vzdálenosti vyžaduje flagrantní porušení zdravých zásad předvídat a přizpůsobit jízdu okolnostem. Stejně jako je někdy nutné nedat znamení, nedat přednost, jet rychleji atd., je někdy nutné jet těsněji za někým a zamezit tak kolizi. Předjíždění patří mezi tyto situace – jakmile se do přípustné mezery zasune auto, stane se z ní nepřípustná. Řidič měl předvídat? To by se provoz musel zastavit.
    Většina těch, co jezdila v asijských zemích (a nejen tam) říká, že tam doprava funguje jen proto, že se jezdí podle rozumu, ne vyhlášky.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání