Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Ztráta zraku odděluje od světa věcí, zatímco ztráta sluchu od světa lidí.
R. Honzák, psychiatr

Ohlédnutí (A týden uplynul), 4. 3.

* Pošta zavede doručovací novinku: obyčejné dopisy bude dodávat do třetího dne, popř. jen jediný den v týdnu – a to ještě není 1. duben! * Možnost, že globální oteplování nezpůsobuje člověk, je jedna ku milionu – musí to být pravda: vědci použili stejnou metodu, kterou potvrdili existenci Higgsova bosonu. * Podle rozhodnutí EU není halal a košer maso bio, protože zvíře při rituální porážce „zbytečně trpí“ – mělo by se to vyzkoušet na úřednících. * Aerolinky vycházejí vstříc „nebinárním“ lidem (mají pohlaví, ale nevědí, jaké) a zavádějí třetí pohlaví X – a jsme definitivně v prdeli (tu má každý). * Ústavní soud rozhodl, že při určení výživného se musí brát v úvahu závislost platiče na hazardu – je to sice nemoc, ale dá se lehce předstírat. * Nově nemají mít taxíky taxametr a střešní svítilnu a řidiči nebudou muset znát místopis – to musel někdo hodně přemýšlet. * Dekontaminační práce ve Skripalově domě po útoku novičokem trvaly 13 tisíc hodin – takže to asi nebyla jen namazaná klika... * Exministr zdraví I. David kandiduje za SPD do Evropského parlamentu – Bože, chraň nás od zlého. * Německý politik Helmut Schmidt přestal v 96 letech kouřit a o půl roku později umřel – i lékaři považují takový krok ke zdraví za riskantní. *
Když se daří (Editorial), 4. 3.

Počasí se zlepšilo, den se prodlužuje, a já řádím na zahradě a kácím a kácím. Probírám akáty, které už vesměs mají nejlepší léta za sebou a hrozí, že spadnou na plot a poškodí ho. Jenže jak takový šikmý strom porazit? Inu, fintou PP, neboli Pavla Pavla, člověka, jenž rozchodil sochy na Velikonočním ostrově. Mám rád, když vymyslím něco, čím obejdu problém, na který bych jinak musel povolat lidi nebo techniku, popřípadě si vyslechnou blbé kecy.
    Takže jsem usoudil, že když šikmý akát nelze pokácet tak, aby padal proti směru náklonu, jinak by spadl na plot, a když nehodlám lézt po žebříku s nastartovanou pilou, jíž nefunguje brzda, a ořezávat strom shora, aby byl kratší, musím vymyslet něco jiného. A vymyslel jsem. Přiměřeně silný ocelový řetěz (přesněji jediný, co mám) jsem omotal kolem odepsaného stromu a kmene jeho souseda, a začal s klasickým řezáním, leč na zmíněné opačné straně náklonu. Na fotce vidíte výsledek – dopadlo to přesně podle odhadu.
    V pátek přijela DD mimořádně večer, ne snad kvůli mě, ale kvůli Jablkoni, tedy malé. Duo Němec a zpěvačka vystoupilo v kyjovské Kávovarně, seděli jsme v druhé řadě na nepohodlných kostkách, ale stálo to za to. Pěkná pohodová záležitost. 
    V sobotu jsme se vydali do Veselí nad Moravou na fašank. Průvod i kultura sice byly, leč časově jindy, my jsme se zabývali jídlem a pitím nabízeným na Panském dvoře. Co vám budu říkat, stálo to čtyři stovky jenom mě. Grilovaný oštěpek, horký zázvor s rumem, bramborák nasucho pečený, bůčkové škvarky, ovarová miska atd. Hlavně však zabijačková polévka z dílem místního řeznictví U tří lvů.
    Strhující polévka, jinak ji nazvat nelze. Nepátral jsem, čím dosáhli té vynikající chuti, smetanové konzistence vývaru a lahodného působení. Prostě jsem jedl a jedl a jak je z fotky vidět, zarazil jsem se tak tak před dojedením. Cena směšných 35 korun, hodnocení 105 %! Poznámka pro Kurdějovské: až zase budete chtít na Okusu vína podávat zabijačkovou polévku, zajeďte si pro ni do Veselí, ale už ji prosím nevařte!!!
    Pak jsme se šli projít ke splavu a pěkné Bartolomějské náměstí, které se Veselským nedaří a nedaří kulturně oživit. Poblíž něj je úžasní Ehrenhaftova kavárna (místní rodák), kde jsme si dali kávu a já monstrpohár.
    Z Veselí jsme se přesunuli vlakem do blízkých Zarazic, kde kousek od krajního domu je areálek šesti vinných sklepů. Veselí jako takové sklepy do 80. let minulého století nemělo, vinaři dělali víno doma. Pak vznikl projekt na 16-18 sklepů, ale postavilo se jich pouze šest, z nichž se vínu věnují nakonec jen dva. A v jednom z nich jsme strávili příjemnou hodinku s hlavním vinařem areálu. Pak už jen vlakem do Hodonína, busem do Milotic a tím se víkend uzavřel.
    Foto: na malém obrázku je ohlášená podpora Windows od Applu; typický vypálený kruh při pálení větví; kácecí finta PP; Jablkoň; Veselí nad Moravou: úžasná polévka,vřící voda pod veselským splavem, pohled na Moravu od splavu, kavárna Ehrenhaft, krajní zarazický dům, za nim doprava a jste u vinných sklepů, které se koncem května tradičně otvírají. A malá připomínka havárie Challengeru: symetrie vymrštěných trosek není opravdu záměrná, vpravo je vidět záchranná raketka, v tomto případě prodloužila utrpení dočasně přeživších.
Pro formu (Meditorial), 4. 3.

K mediálním prohřeškům nemám tentokrát prakticky nic. Ne že by se nic neudálo, ale nějak to flákám. Zmíním dvě věci. Jednou je opakování hysterie kolem seriálu Most! Tentokrát se týká medializace nového seriálu o Dejvickém divadle. To už má takovou pozici, i mediální, že stačí zmínka o jeho činnosti. Není třeba masírovat lidi recenzemi, interviewy, besedami atd. A herci DD by se měli ozvat jako první. Ctilo by je to.
    Další je poučení pro ctitele jazyka. Rozšířil se bůhví odkud nešvar uvádět o osob nejprve funkci, titul, postavení atd., a až na konci jméno. Takže při čtení „jak nám řekl mluvčí úřadu RRR dohlížejícího na velikost kostky cukru na trhu EU Karel Vopršálek, ...“ už nevíte, kdo to Vopršálek je. U cizích jmen a institucí navíc nevíte, které jméno patří kam. Napraví to psaní čárek, ale na to se kašle, často s podporou deformovaných Pravidel. Příklad: V severoindickém státu se šíří otrava alkoholem. „Mnozí z hospitalizovaných jsou v kritickém stavu," řekl Reuters ministr zdravotnictví postiženého státu Ásám.“ Bez gůglování: je Ásám ministr, nebo onen stát?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání