Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Problém bez řešení (Glosa), 21. 2.

Na počátku byla podivuhodná myšlenka uspořádat setkání lokálního klubu V4 v Izraeli. Těžko hledám důvody, kromě touhy politiků podívat se do Izraele. Cíle V4 nemají s Izraelem nic společného, lépe řečeno, mají ještě méně společného. Je to jako schůzka NATO v Islámském státě.
    Asi to napadlo i někoho v Izraeli, protože několik dní před schůzkou následovala dvojice výroků předních izraelských politiků. Poláci za války pomáhali Němcům zabíjet Židy a antisemitismus sáli už s mateřským mlékem. To věru není něco, co se děje nejen běžně, ale i výjimečně. Co se v podstatě neděje. Říct to obyčejný „civil“, už se vezl. Příkladů známe dost.
    Poláci se přirozeně urazili a žádají omluvu, resp. odvolání oněch výroků. A jsme na tak tenkém ledě, na jaký narazíme koncem června ve Středozemním moři. Antisemitismus je celosvětově polozasutý, leč nikoli zapomenutý problém. Příliš není známo, že v americké armádě ještě během druhé světové války měli černošští vojáci problém, ještě méně je známé to, že stejné problémy měli i ti židovští. Protižidovské nálady se objevovaly i v menších amerických městech, zejména poté, co byli odsouzeni Rosenbergovi za špionáž pro SSSR. Byli Židé.
    Evropa na tom nebyla za války o moc lépe. V různých zemích byla (a je) úroveň antisemitismu rozličná, od té skryté „neškodné“ verbální až po tu projevující se veřejně. Mnoho zemí si s Německem za války zadalo. Židy vracející se po válce z koncentráků u nás příliš nevítali. „Konečné řešení“ se mnohým hodilo a i dnes lze občas zaslechnout postesk nad tím, že Německo nestihlo Židy a Cikány vyřešit definitivně.
    Máslo na hlavě mají všichni. Ty výroky jsou totiž částečně pravdivé, takže formulace omluvy bude zatraceně těžký oříšek. Poláci budou muset chtě nechtě couvnout, ale džina do láhve zpátky nenacpeš. Archivy ukrývají fakta mnohdy nepříjemná.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání