Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Mýtus o oligarchovi (Poznámka), 12. 2.

Babiš je často nazýván oligarchou a já jsem byl líný se podívat, co to přesně znamená. Za éry komunismu u nás to bylo slovo v jedné řadě s kapitalistou, boháčem, tlustým milionářem. Ignoroval jsem ho tehdy i teď. Až jsem kdesi četl titulek „Po převzetí oligarchou se obsah médií dramaticky změní. Situace v Česku je extrémně špatná, říká analytik“. Zase o Babišovi? říkám si.
    Dočetl jsem se, že východoevropská média jsou v rukou oligarchů a novináři houfně prchají z redakcí. Příkladem našeho oligarchy byl Bakala, v Maďarsku se oligarchové spojili s vládnoucí stranou, původní američtí majitelé opouštějí Evropu... Jenže Křetínský (pro nepolíbené – profesí miliardář) koupil francouzský list Le Mond. Co teď?
    Podle slovníku cizích slov je oligarchie „nedemokratická forma vlády menšiny (elit), ve které má politickou moc v rukou pouze hrstka prominentních osob (nejčastěji byrokraticko armádně zorganizovaní příslušníci nejbohatší vrstvy ((spolu)majitelé) s politickým vlivem) téměř bez jakékoliv kontroly...“. Úžasná definice, psaná evidentně (bývalým) politrukem. Jak takový oligarcha svými penězi získal politickou moc, těžko říct.
    Existuje ještě jedna definice: „Východoevropský oligarcha je termín pro obchodního nebo průmyslového magnáta v postsovětských republikách hlavně ve Východní Evropě, který náhle zbohatl po rozpadu SSSR.
    A jsme doma. Dalším hledáním se potvrdilo, že jde opět o mediální duševní sterilitu – zálibu ve zkratkovém označování věcí kolem nás. Není důležité, jestli je správné. Například nově se ve zprávách uvádí, že beskydský medvěd „strhl na 60 kusů zvěře“, ne že zabil stejný počet ovcí.
    Babiš rozhodně není oligarcha. Dostal se do politiky řádným způsobem ve volbách. To, že má peníze a že si koupil vydavatelství, je jiná pohádka.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání